REKLAMA
05.01.2015

Ceny paliw na początek roku

Miniony rok na długo zostanie w pamięci jako czas niespotykanych spadków cen na stacjach paliw. Trend ten nie ominął autogazu, który od połowy roku konsekwentnie taniał.
REKLAMA
fot. gazeo.plCeny LPG nawet na stacjach sieciowych są rekordowo niskie.

Miniony rok pożeganał nas kolejnymi spadkami cen na dystrybutorach. Można śmiało powiedzieć, że był to dobry rok dla kierowców. Paliwa konwencjonalne taniały (i nadal tanieją) na światowych giełdach. W ślad za nimi coraz niższe ceny notowano w branży gazu płynnego. O ile w styczniu 2014 za litr autogazu musieliśmy zapłacić 2,67 zł, obecnie już tylko 2,32 zł. i to na stacjach koncernowych, które zwykle proponują ceny powyżej średniej krajowej. W ciągu roku benzyna staniała o 66 gr za litr, zaś LPG o 33 gr na każdym litrze. Tym samym ceny benzyny i LPG ( oraz ich proporcje) osiagnęły poziom z listopada 2010 roku. Podobna cena LPG notowana była także podczas wakacji 2013 roku. Najważniejsze jest jednak to, że nieustannie utrzymuje się niezmieniony stosunek ceny LPG do benzyny, wynoszący około 50%.

Na ceną autogazu ma także wpływ tegoroczna ciepła zima i związana z tym nadpodaż gazu płynnego na rynku, który wykorzystywany jest także do celów grzewczych.

W nadchodzacych tygodniach, analitycy przewidują dalsze spadki ( lub w najgorszym razie stabilizację) ceny LPG i to pomimo wprowadzenia od 1 stycznia tego roku opłaty zapasowej na gaz płynny.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

gazeo.pl
źródło: e-petrol, reflexgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.