REKLAMA
04.08.2010

Ceny paliw w górę - LPG jeszcze bardziej atrakcyjne

Zaaprobowana wczoraj podwyżka VAT z 22% do 23%, odbije się także na cenach detalicznych paliw płynnych. Oznacza to podwyżkę 3-4 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego i ok. 2 gr. na LPG. Na tym nie koniec. Według Gazety Wyborczej, która powołuje się na Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego, Ministerstwo Gospodarki chce zlikwidować ulgę w podatku akcyzowym na biokomponenty (estry) dolewane obowiązkowo do paliw.

REKLAMA
Ceny benzyny i oleju napędowego będą jeszcze wyższeGazeo.plCeny benzyny i oleju napędowego będą jeszcze wyższe


Likwidacja ulg podatkowych to kluczowa zmiana w nowelizacji ustawy o biokomponentach, którą wkrótce rząd ma przesłać do Sejmu. Wskutek likwidacji tej ulgi, cena litra paliwa skoczy o 5 do 7 groszy - alarmuje POPiHN. Razem z podwyżką stawki VAT przełoży się to na wzrost cen paliw 9 do 11 groszy za litr. Dodatkowo, na wysokość podwyżki może mieć wpływ zarządzony przez Komisję Europejską system certyfikacji biokomponentów dodawanych do benzyn i ON.

Planowane zmiany nie dotkną użytkowników samochodów z instalacją gazową, ponieważ ani w LPG ani w CNG nie znajdują się żadne dodatki, które zawierałyby biokomponenty.
Spośród paliw silnikowych, jedynie LPG wykazuje nieduże ruchy cenowe na przestrzeni paru lat, zwiększając konsekwentnie swoją atrakcyjność cenową wobec benzyny czy oleju napędowego, a ostatnio nawet w porównaniu z CNG, którego cena, regulowana będzie co cztery tygodnie w odniesieniu do ceny ropy.

Analizując cenę LPG i obciążenia fiskalne wobec innych paliw, łatwo zauważyć, że stosunek ceny autogazu do benzyny czy ropy jest jak zawsze korzystny. Z raportów rynkowych z ostatnich pięciu lat wynika, że LPG nie było jeszcze tak atrakcyjne cenowo wobec innych paliw, jak ma to miejsce w tym roku.

Kierowców, którzy często korzystają z samochodu, zachęci to z pewnością do zastanowienia się nad montażem instalacji gazowej w samochodzie czy choćby przeprowadzeniem analizy kosztów użytkowania samochodu z instalacją LPG.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: Gazeta.pl, własnegazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.