REKLAMA
08.06.2018

Czy opłata emisyjna wpłynie na ceny paliw?

6 czerwca 2018 r. sejm uchwalił ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która nakłada opłatę emisyjną na producentów oraz importerów benzyny i oleju napędowego.
REKLAMA

Opłata emisyjna, ma stanowić źródło finansowania dla Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który także został powołany do życia przez uchwaloną ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Fundusz ten ma z założenia wspierać rozwój elektromobilności i gazomobilności, który będzie polegał na m.in. na rozwoju infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych oraz stacji tankowania paliw metanowych (CNG i LNG).

fot. gazeo.plCzy przewyższające obecnie 5 zł za litr ceny klasycznych paliw silnikowych mogą jeszcze wzrosnąć po wprowadzeniu opłaty emisyjnej?

Opłatą emisyjną w wysokości 80 zł za każde 1000 l wprowadzonego na polski rynek paliwa będą obciążeni producenci i importerzy benzyny i oleju napędowego. Jak twierdzą niektórzy może to doprowadzić do wzrostu cen paliw nawet do 6 zł za litr.

Ze strony rządowej płyną opinie uspokajające, które zapewniają z kolei, że zgodnie z deklaracjami przedstawicieli polskich koncernów paliwowych opłata paliwowa nie wpłynie na ceny na stacjach.

Z punktu widzenia obecnych i potencjalnych użytkowników samochodów zasilanych LPG opłata emisyjna nic nie zmienia ponieważ dotyczy tylko benzyny i oleju napędowego. Nawet jeśli okaże się, że benzyna zdrożeje w wyniku wprowadzenia opłaty emisyjnej to powiększy tylko różnicę w cenie w stosunku do LPG, którego opłacalność automatycznie wzrośnie.

Dla użytkowników samochodów benzynowych i z silnikami Diesla to żadna pociecha. Ale dla branży LPG może to oznaczać wzrost zainteresowania objawiający się zwiększeniem liczby montaży instalacji gazowych.

Zatem wprowadzenie opłaty emisyjnej dla branży LPG nie powinno mieć żadnego znaczenia, a jeśli już to tylko pozytywne zwiększające dystans cenowy autogazu do benzyny i oleju napędowego.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Ministerstwo Energii, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.