REKLAMA
05.10.2017

Diesel droższy od benzyny?

Następstw przejścia huraganu Harvey ciąg dalszy. Na skutek uderzenia żywiołu w amerykańskie zagłębie naftowe jest spora szansa, że już wkrótce kierowcy – także w Polsce – zapłacą więcej za olej napędowy niż za benzynę. Czy to koniec ery „Paska w tedeiku”?
REKLAMA
Ceny paliw na stacji 1 X 2017 r.fot. gazeo.plRóżnica w cenie oleju napędowego i benzyny coraz mniejsza...

Nie da się zaprzeczyć, że w ostatnim czasie podrożały wszystkie paliwa. O ile jednak ceny benzyny i autogazu ustabilizowały się na poziomach, odpowiednio, ok. 4,60 i 2,10 zł/l, o tyle olej napędowy nie przestaje piąć się w górę. Narzuciwszy sobie tempo 5 gr/l tygodniowo, szybko zmniejsza dystans do benzyny, od której dzieli go już tylko 15 gr/l. Analitycy rynku oceniają, że w końcu diesel nie tylko dogoni, ale wręcz wyprzedzi „dziewięćdziesiątkę piątkę”. Teraz kosztuje średnio 4,44 zł/l, czyli najwięcej od maja 2017.

Co ciekawe, benzyna w hurcie już tanieje – jest jej na rynku dużo, a rafinerie w Teksasie i Luizjanie odzyskują moce przerobowe po klęsce żywiołowej. Co zatem powoduje, że paliwo dieslowskie nieprzerwanie drożeje? Wzrost popytu oraz... rynkowe spekulacje na ten wzrost nastawione. Dlatego też – mimo że np. w Niemczech wycofuje się z ruchu samochody z silnikami wysokoprężnymi wyprodukowane przed 2009 r. i pewnie wkrótce część z nich dotrze do Polski jako „prawie nowe” – zakup „ropniaka” w najbliższym czasie okaże się nieopłacalny. Nie, żeby diesle się w ostatnich latach w ogóle opłacały...

Wzrost popytu na olej napędowy może nieco dziwić w świetle informacji, że w Europie po raz pierwszy od lat sprzedaje się więcej samochodów z silnikami benzynowymi niż o zapłonie samoczynnym. Za taki stan rzeczy może odpowiadać ożywienie gospodarcze, które sprawia, że na drogi wyjeżdża więcej ciężarówek i maszyn budowlanych, które niemal w 100% napędzane są olejem napędowym. Kierowcy samochodów osobowych mają jednak wybór i coraz częściej wybierają benzynę, a od benzyny już niedaleka droga do LPG...


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: moto.wp.pl, e-petrol.pl, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.