REKLAMA
04.06.2012

Dobry jak… LPG!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport o jakości paliw sprzedawanych na naszych stacjach. Kontrole wykonywane przez Państwową Inspekcję Handlową prowadzone były od 17 stycznia do 15 maja 2012 r. W ciągu czterech miesięcy przebadano 539 próbek pobranych na stacjach paliw w całej Polsce. W tej konkurencji autogaz zdeklasował rywali.
REKLAMA

Sonda

Co sądzisz o jakości polskiego LPG?

Bardzo dobra
Dobra
Nie mam zdania
Dostateczna
Zła
wyniki

PIH zakwestionowała jakość 6,61% ze wszystkich pobranych próbek (w całym zeszłym roku było to tylko 4,44% próbek). Jak przekłada się to na poszczególne paliwa? Najmniej zakwestionowanych próbek paliw przypada na autogaz. Spośród 136 pobranych próbek, tylko w trzech przypadkach (2,21%) zakwestionowano jakość LPG (przekroczono dopuszczalną zawartość siarki oraz zanotowano przekroczenie normy korozyjności na miedzi). Warto wspomnieć, że próbki pobrano także w sześciu rozlewniach gazu płynnego, w których nie stwierdzona żadnych nieprawidłowości jakościowych LPG. W przypadku benzyny, PIH zanegował jakość 8 ze 148 pobranych próbek, co stanowi 5,41% przeprowadzonych badań tego paliwa.Zdecydowanie najgorsze wyniki osiągnął olej napędowy. Na 236 próbek, aż 18 nie spełniało norm jakościowych. Dotyczyło to zatem 7,63% ogółu pobranych próbek ON.

Jakość spod znaku LPG

Opublikowane wyniki nie są niczym szczególnym, potwierdzają bowiem pewien trend. W 2011 roku PIH zbadała łącznie (stacje wraz z hurtowniami LPG) 469 próbek autogazu. Z tej liczby tylko 11 (2,35%) nie spełniało wymagań jakościowych. W przypadku benzyny było to odpowiednio: 458 przebadanych próbek oraz 3,28% zakwestionowanych. Tradycyjnie, najgorzej wypada olej napędowy. W tym przypadku, spośród 561 próbek aż 7,13% nie spełniało norm jakościowych. Wyniki badań opublikowane przez UOKiK jednoznacznie wskazują, że do naszych zbiorników trafia gaz dobrej jakości. Odsetek próbek zakwestionowanych (zaledwie jedna na pięćdziesiąt pobranych próbek) sprawia, że autogaz jest liderem jakości pośród paliw płynnych na naszych stacjach.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: UOKiKgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.