REKLAMA
29.08.2011

Ford F-450 i F-550 LPG - gaz pnie się w górę

Amerykańska marka z błękitnym owalem w herbie zapowiadała modele F-450 i F-550 przystosowane do spalania LPG lub CNG już w połowie 2010 r., teraz zaś ich rychłe nadejście ogłasza oficjalny podwykonawca gazowych konwersji Fordów, firma Roush CleanTech. Początek sprzedaży jesienią 2011.

REKLAMA
F-450 z kabiną Regular CabFordF-450 z kabiną Regular Cab


System ciekłego wtrysku LPG opracowano z myślą o podwoziach do zabudowy we wszystkich wariantach rozstawu osi, z napędem na jedną lub obie osie oraz kabiną pojedynczą lub podwójną. Rodzaje i wielkości zbiorników gazu skroplonego zależą od potrzeb i wymagań klientów, jednak mają w pełni współgrać z użytkowymi właściwościami pojazdów, nie zmniejszając ich pokaźnych możliwości transportowych oraz nie utrudniając pracy wykonawcom zabudów.

F-450 z kabiną Super CabFordF-450 z kabiną Super Cab


Pod maskami fordowskich półciężarówek pracują olbrzymie, 6,8-litrowe silniki (oczywiście wolnossące, wykonane w technice trzyzaworowej) o dziesięciu cylindrach w układzie widlastym, przenoszące niewygórowaną moc 362 KM i robiący większe wrażenie moment obrotowy o wartości 620 Nm na koła tylnej osi za pośrednictwem pięciobiegowej skrzyni. Automatycznej, rzecz jasna. Konwersję będzie można zamówić do egzemplarzy z rocznika 2011 i nowszych.

F-550 z kabiną Crew CabFordF-550 z kabiną Crew Cab


O ile przeciętnego Amerykanina, pomimo kryzysu nadal cieszącego się bardzo tanią benzyną (ok. 2,7 zł/l według cen z połowy lipca 2011 r.), trudno przekonać do oszczędzania na kosztach paliwa, operatorzy flot firmowych powinni z otwartymi ramionami przyjąć perspektywę zmniejszenia wydatków na bieżące koszty eksploatacji aut o 30-40%. Z kolei dzięki mniejszej o prawie ¼ emisji dwutlenku węgla, adaptowane przez Roush CleanTech potężne Fordy mają szansę zejść z „cenzurowanego” u potępiających je ekologów. Kolejne modele w drodze, ale o tym w swoim czasie.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Roush CleanTechgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.