REKLAMA
05.10.2012

Głos branży - podwyżki ceł eksportowych na rosyjskie LPG


REKLAMA
ecnej sytuacji może dojść do zwiększenia importu z zachodu i północy Europy. GASPOL jest na to przygotowany. Czy możliwe jest, żeby polskie podmioty, począwszy od importera, przejęły część tej podwyżki na siebie? Nie spodziewam się zmiany cen na polskich stacjach.
 
Dariusz Bratoń, Prezes Zarządu Novatek Polskafot. Novatek PolskaDariusz Bratoń, Prezes Zarządu Novatek Polska

Dariusz Bratoń, Prezes Zarządu Novatek Polska Sp. z o. o.

Dariusz Bratoń, Prezes Zarządu Novatek Polska Sp. z o. o.: Zmiana cła na eksport rosyjskiego gazu LPG z 76,2 dol./t na 172,5 dol./t, a więc niemal o 130%, wywołała na rynku szereg dyskusji i spekulacji na temat tego, jakie będzie miało to przełożenie na ceny LPG w Polsce, zwłaszcza, że aż 50% gazu płynnego pochodzi z Rosji. Jako Prezes spółki będącej częścią rosyjskiego koncernu zajmującego się eksportem tego paliwa m. in. do naszego kraju, mogę nieco uspokoić konsumentów.

Stawki cła na eksport podlegały już częstym i dynamicznym zmianom, a poziom 172,5 dol./t nie jest historycznie najwyższy. Novatek, jako producent gazu płynnego, realizuje swoją strategię coraz większej dostępności tego paliwa w Polsce. Strategia ta, pomimo wprowadzonych przez rosyjski rząd zmian, nadal będzie kontynuowana na konkurencyjnych warunkach, co może oznaczać również przejęcie na siebie części tych obciążeń.

Warto wiedzieć

Novatek Polska Sp. z o. o.
Jest częścią rosyjskiego koncernu Novatek OAO, drugiego co do wielkości producenta gazu. Należący do Novatek OAO zakład Purowski (okręg Jamalsko-Nenecki), skąd pochodzi 20% światowego wydobycia gazu, produkuje 1,3 mln ton gazu LPG rocznie, z czego znacząca część trafia do Polski.

Pamiętać również należy, że rynek LPG jest niezwykle dynamiczny i zmiany cen oraz wahania na poziomie 100 dolarów za tonę są naturalnym zjawiskiem na naszym runku. LPG jest i będzie paliwem atrakcyjnym cenowo i nawet tego typu znaczna, jak się na pierwszy rzut oka wydaje, podwyżka cła, z jaką mamy do czynienia, w chwili obecnej tego nie zmieni.

Podsumowanie

Lekturę wypowiedzi szczególnie polecamy twórcom znakomitych, sensacyjnych tytułów, którzy eksponując półprawdy pomijają istotę problemu i treść merytoryczną. Chwytliwe nagłówki, które błyskawicznie opanowały media, równie szybko zniknęły, zostawiając po sobie wyłącznie niesmak branży i zdezorientowanych konsumentów. Ot, takie Radio Erewań... Wyrwana z kontekstu (bo przecież poziom cła w Rosji zależy od notowań LPG) informacja stała się zaczynem kolejnych publikacji, które wieszczyły koniec branży LPG w Polsce. Nikt nie starał się zgłębić tego tematu, nikt z autorów nie podał informacji, że cło może być także zawieszone (przy odpowiednim poziomie ceny LPG). Krótkotrwałe, czasem skokowe ruchy cen LPG w obrocie hurtowym nie są niczym nowym dla importerów. Od dwudziestu lat nie przekładały się one w sposób znaczący na rynek detaliczny, zatem o cenę LPG możemy być spokojni.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochoduNewsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Barter S.A., Gaspol SA, Novatek Polska, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.