REKLAMA
19.04.2010

Hymer Car Goldschmitt - szybki piknik

Znany producent „domów na kółkach”, Hymer, wespół z firmą tuningową Goldschmitt zbudował na bazie Fiata Ducato samochód, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najszybszy kamper na świecie. Wydarzenie byłoby z gatunku średnio ciekawych, gdyby nie fakt, że w pobiciu dotychczasowego wyniku pomógł gaz.

REKLAMA
najszybszy mobilny dom światahymer.agnajszybszy mobilny dom świata


Myśląc o rekordach, zazwyczaj kojarzymy astronomiczne liczby i rakietowe pojazdy o wyglądzie samolotów myśliwskich pozbawionych skrzydeł. W ich cieniu znajdują się tymczasem zupełnie całkiem niepozorni „rekordziści” tacy jak mobilne domki campingowe, którym do prędkości dźwięku wprawdzie daleko, ale i tak jeżdżą dużo szybciej niż byśmy się spodziewali. Aż do połowy stycznia 2010 r. poprzeczka wisiała na poziomie 191 km/h, kiedy to pojawił się napędzany gazodieslem Hymer Car i zgarnął całą chwałę.

Aby móc podjąć rękawicę i mieć pewność, że auto nie zjedzie z pola walki (czytaj: toru pomiarowego w postaci pasa startowego) na tarczy, zespół Hymer-Goldschmitt odpowiednio je przygotował. Dla poprawienia aerodynamiki zabudowano podwozie i zamontowano bardziej płaskie szyby, ponadto „podkręcono” nieco 2,3-litrowy silnik JTD i - co najważniejsze - zamontowano w nim dodatkowy układ dodający do mieszanki LPG, opracowany przez techników z firmy Goldschmitt i jeszcze bardziej podnoszący moc. Efekt - 207 km/h i apetyt na więcej. Na wiosnę wyznaczono kolejną próbę, mającą się odbyć w Papenburgu. Jej wynikiem ma być 230 km/h na dystansie 1 km ze startu zatrzymanego. Liczba została wybrana nieprzypadkowo - zawarte w niej 30 ma symbolizować okrągłą rocznicę istnienia Goldschmitta. Trzymamy kciuki za powodzenie!

Ze względu na powszechność diesli w tej klasie pojazdów, mało kto wiązałby kampera z LPG, chyba że w kontekście butli turystycznej do zasilania pokładowej kuchenki i ogrzewania. Paliwo to jednak co rusz dowodzi swojej uniwersalności i przejawia fascynującą zdolność do wciskania się „gdzie bądź” (np. do diesli, długo odpornych na adaptację). I dobrze - my jesteśmy zawsze „za” i kibicujemy jak największej liczbie praktycznych i niecodziennych zastosowań gazu!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Hymergazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.