REKLAMA
11.06.2012

Instalacja na wakacje

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Czy warto przed wyjazdem pokusić się o zmianę sposobu zasilania samochodu, czyli montaż instalacji gazowej? Czy to dobry czas na montaż LPG w samochodzie?
REKLAMA

W wakacje zawsze zwiększa się ruch w warsztatach montujących instalacje gazowe zatem nie można liczyć na zamontowanie systemu LPG z dnia na dzień. Zatem taką operację trzeba zaplanować z pewnym wyprzedzeniem, także z uwagi na konieczność prześledzenia ofert dostępnych na rynku.

Doświadczenie uczy, że nie zawsze najtańsza oferta montażu instalacji gazowej musi być najlepsza. Często zdarza się, że instalacje tej samej marki są oferowane w różnych cenach. Warto sprawdzić, czy tańszy warsztat oferuje kompletację taką samą jak w przypadku oferty droższej. W wyborze pomocne mogą okazać się opinie o danym montażyście (jakość montażu, wykorzystywane materiały dodatkowe).

Montaż instalacji gazowejfot. gazeo.plMontaż instalacji gazowej odbywa się w ciągu kilku godzin

A kiedy to się zwróci?

Z pewnością w czasie jednego wyjazdu nie pokonamy dystansu pozwalającego na zwrot kosztów poniesionych na zamontowanie instalacji gazowej, lecz będzie to dobry początek, bo z reguły właśnie w okresie wakacyjnym wykonujemy największy przebieg w stosunkowo krótkim okresie. Wyjazd nad morze z centralnej Polski to około 450 km w jedną stronę, ale bieszczadzki góral chcący wypocząć nad morzem musi pokonać już około 900 km. Zatem wypoczywając nad polskim morzem musimy liczyć się z koniecznością pokonania od około 1000 do 2000 km. Wyjeżdżając za granicę w popularnych kierunkach typu Chorwacja czy Grecja trzeba liczyć się ze zwiększeniem przebiegu samochodu o 2 do 4 tys. km.

Zakładając, że średniej klasy samochód jest wyposażony w silnik o pojemności skokowej 1,6 l i zużywa średnio około 8 l/100 km benzyny po adaptacji na zasilanie LPG zużycie gazu powinno oscylować w granicach 10 l/km. Przy średnich cenach benzyny i autogazu, odpowiednio 5,82 zł/l i 2,83 l/100 km. Pokonanie 100 km jest związane z wydatkiem 46,56 zł na benzynie i 28,30 zł na gazie. Oszczędność wynosi zatem 18,26 zł na każdych 100 km. Pokonując 1000 km oszczędność wynosi 182,60 zł. Na dystansie 2000 km zaoszczędzimy 365,20 zł. Po pokonaniu trasy do Grecji i z powrotem (4 tys. km) zaoszczędzimy już 730,40 zł.

Montaż instalacji gazowejfot. gazeo.plMontaż instalacji gazowej należy zaplanować nieco wcześniej ponieważ w okresie wakacyjnym warsztaty mają znacznie więcej pracy

Przebieg wakacyjny z reguły nie ogranicza się do przemieszczenia się do miejsca wypoczynku i z powrotem. Na wczasach także wykorzystujemy samochód, zatem i oszczędności będą większe. Chcąc zmaksymalizować oszczędności można odpowiednio zaplanować tankowania LPG, ponieważ kupowanie gazu w naszych polskich „kurortach”, gdzie często jest jedna stacja paliw jest stosunkowo drogie. Zatem lepiej tankować samochód „po drodze”.

Do najbardziej popularnych obecnie na rynku samochodów instalację gazową można zamontować za około 2500 zł. Wyjazd wakacyjny jest zatem dobrym początkiem okresu amortyzacji, który wymaga pokonania dystansu niecałych 14 tys. km (biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące ceny paliw).

Podsumowanie

Czas na oszczędzanie zawsze był dobry. W ostatnim okresie szukanie oszczędności staje się wręcz koniecznością, a używanie LPG wydatnie przyczynia się do pozostawania większej ilości gotówki w naszych portfelach. Tę możemy przeznaczyć na różne cele lub po prostu zaoszczędzić.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.