REKLAMA
04.06.2012

Jedna wtyczka dla wszystkich

Jednym z najważniejszych problemów, przed którymi stoi elektryczna motoryzacja, jest zagadnienie normalizacji wtyczek i systemów do ładowania akumulatorów. Mnogość obecnie proponowanych rozwiązań opóźnia budowę powszechnej infrastruktury do ładowania.
REKLAMA

Z tego powodu, trzy producenckie organizacje międzynarodowe podpisały porozumienie w sprawie ujednolicenia połączeń umożliwiających ładowanie pojazdów elektrycznych z sieci energetycznych. W sprawę zaangażowały się: Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), Europejskie Stowarzyszenie Dostawców Części Motoryzacyjnych (CLEPA) oraz Unia Producentów Energii Elektrycznej (EURELECTRIC). W opinii sygnatariuszy porozumienia, problem ujednolicenia wtyczek i systemów ładowania musi zostać pilnie rozwiązany, jeszcze przed rozpoczęciem na szeroką skalę budowy infrastruktury ładowania e-aut. W związku z tym, do Komisji Europejskiej oraz stosownych instytucji wystosowano apel o podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych, które jak najprędzej uporządkują sytuację.

fot. Phoenix ContactWtyczka typu Combo2 do ładowania prądem AC/DC

To kolejny krok na drodze do wprowadzenia zasad normalizacji w zakresie ładowania samochodów elektrycznych. W roku 2011 siedmiu producentów samochodów - Audi, BMW, Daimler, Ford, General Motors, Porsche oraz Volkswagen - zawarło porozumienie, na mocy którego opracowano jednolity system ładowania i komunikacji ładowarki z samochodem. System, który nazwany został Combined Charging System, wprowadzany będzie na terenie Europy oraz Ameryki Północnej. Proponowane rozwiązanie umożliwia ładowanie akumulatorów samochodów elektrycznych z gniazda jedno- lub trójfazowego (z ładowarką na pokładzie) oraz prądem stałym o dużym natężeniu (z zewnętrzną ładowarką, 850V i 200A) przy użyciu jednego złącza.

W opinii producentów samochodów, wprowadzenie jednolitych standardów zapewni przewidywalność dla inwestorów sieci energetycznych, obniży koszty produkcji dla wszystkich zainteresowanych stron oraz przyczyni się do szybszej akceptacji nowej technologii przez użytkownika.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: ACEA, WNPgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.