REKLAMA
18.09.2017

Kończy Ci się OC? Porównaj i wybierz najtańsze

REKLAMA

Nieubłaganie dobiega końca ważność Twojego ubezpieczenia OC. Już wyobrażasz sobie wydatek, który najmocniej odczuje Twoja kieszeń? Cóż, w dobie podwyżek OC, nie jest łatwo znaleźć tanią polisę. Nikt jednak nie powiedział, że jest to niemożliwe. Musisz tylko wiedzieć, gdzie i jak szukać.
REKLAMA

Przede wszystkim pamiętaj, że najgorszym z możliwych pomysłów jest całkowita rezygnacja z ubezpieczenia. Chyba, że zamierzasz przesiąść się do komunikacji miejskiej. W takiej sytuacji, sprzedaj lub wyrejestruj swoje auto i problem z głowy. Jeśli jednak nadal zamierzasz poruszać się samochodem, przeczytaj jak kupić możliwie najtańsze OC i co grozi za jego brak.

OC jest obowiązkowe!

Przypominamy: konieczność posiadania ubezpieczenia OC reguluje ustawa, co oznacza, że każdy właściciel zarejestrowanego samochodu musi je mieć. Za brak obowiązkowej polisy grozi kara finansowa. Jej wysokość uzależniona jest od czasu, przez jaki auto pozostawało nieubezpieczone. Obecnie wynosi ona:

  • do 3 dni – 800 zł;
  • od 4 do 14 dni – 2000 zł;
  • powyżej 14 dni – 4000 zł;

Jak widzisz, kwoty te są całkiem spore. Co więcej, zapewniamy, że w większości przypadków za brak OC zapłacisz więcej niż za opłacenie całorocznej polisy. Chyba nie warto ryzykować?

BMW M3fot. rankomat.plCzy to Porsche czy to gorsze, ubezpieczenie OC musi mieć. Jego wysokość nie zależy od wartości samochodu

Sposób na tanie OC

Mimo, że zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie musi być taki sam, to jego cena może się diametralnie różnić. Nie istnieją przepisy regulujące kwestię wysokości składki OC. Dla klienta oznacza to tyle, że każde towarzystwo może zaproponować mu kupno ubezpieczenia w innej cenie i nie muszą być to małe różnice. Zdarza się, że niektórzy ubezpieczyciele przedstawiają oferty dwu- lub trzykrotnie droższe niż firma konkurencyjna. Dlatego jedynym sposobem na sprawdzenie kilku możliwości jest skorzystanie z kalkulatora OC/AC. Po wprowadzeniu niezbędnych danych do formularza otrzymasz zestawienie ofert kilkunastu ubezpieczycieli. Wybór najkorzystniejszej oferty ułatwi Ci układ propozycji od najtańszej do najdroższej. W kalkulatorze znajdziesz również informacje o dodatkach takich jak Autocasco, Assistance czy NNW.

Dla zapominalskich

Nie wszyscy właściciele aut, którzy zapomnieli kupić nową polisę OC, muszą obawiać się kary. Polisa całoroczna odnowi się automatycznie, a ochrona będzie wciąż obowiązywać. Ubezpieczyciel zwróci się oczywiście do klienta o uregulowanie płatności, jednak do tego czasu w sytuacji wypadku lub kolizji klient będzie chroniony. Co ważne, wypłata odszkodowania nastąpi dopiero po uiszczeniu zaległej opłaty. Kto więc zapłaci karę, skoro ubezpieczenie zostaje odnowione? Może się tak zdarzyć w dwóch przypadkach:

  • polisa nie zostanie przedłużona, jeśli klient korzystał z polisy po zbywcy pojazdu; po jej wygaśnięciu należy zawrzeć nową umowę;
  • klientowi, który w poprzednim roku nie uregulował składki, towarzystwo może wypowiedzieć umowę i również nie zostanie ona przedłużona;

Sytuacje, które zwolnią właściciela auta z posiadania polisy OC to sprzedaż lub zezłomowanie i wyrejestrowanie auta. W każdej innej sytuacji kierowca musi posiadać ważne OC.  A skoro trzeba je mieć, to warto kupić je jak najtaniej.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

rankomat.pl
źródło: rankomat.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.