REKLAMA
08.09.2015

Koniec podwyżek - początek obniżek

Autogaz przestał drożeć – to już dobrze. Ale skoro do tego zaczął jeszcze tanieć, to przecież jeszcze lepiej. 2 gr/l w porównaniu z zeszłym tygodniem to nie rewolucja, ale rozbudza apetyt na więcej w kolejnych notowaniach. Przy okazji wyraźnie tanieje benzyna.
REKLAMA
Ceny paliw na stacji w Łodzi 8 IX 2015fot. gazeo.plŚrednie ceny ogólnopolskie sobie, ceny na poszczególnych stacjach sobie - zawsze tak było, tak jest i pewnie zawsze już tak będzie

Zacznijmy może od tej benzyny. Stara dobra „95” potaniała na początku września aż o 10 gr/l w porównaniu z końcówką sierpnia, a przecież już wtedy jej cena spadła o 10 gr/l w stosunku do poprzedzającego tygodnia. 20 gr/l w ciągu dwóch tygodni i 30 gr/l w ciągu nieco ponad miesiąca (do obecnego poziomu 4,69 zł/l) to wynik miły dla oka i portfela kierowcy, ale autogazu w dalszym ciągu nic nie przebija – najtańsze spośród powszechnie dostępnych paliw tanieje ostatnio w tempie 2-3 gr/l tygodniowo i obecnie kosztuje średnio 1,87 zł/l, czyli dokładnie 39,87% ceny benzyny. Oszczędność rzędu 2,80 zł/l nie działa może na psychikę tak, jak 3 zł/l, ale końca opłacalności jak nie było widać przez ostatnich 20 lat, tak nie widać i dzisiaj.

Biorąc pod uwagę, jak wyraźnie potaniała ostatnio benzyna (o 6%), spodziewamy się, że prędzej czy później takiego samego rzędu obniżki staną się udziałem LPG. Jak na razie autogaz potaniał o niecałe 3% i choć nie wypada nam oczekiwać, że jego cena spadnie o 30 gr/l, jak w przypadku paliwa konwencjonalnego (chociaż wcale byśmy się nie pogniewali, gdyby jednak tak się stało), kolejne 5-10 gr/l mniej niż teraz to realna perspektywa. A gdyby jeszcze udało się powrócić do różnicy bezwzględnej wobec benzyny na poziomie 3 zł/l, co oznaczałoby gaz po mniej niż 1,70 zł/l, to już w ogóle byłyby doskonałe wieści, ale nie wybiegajmy zanadto w przyszłość. Poza tym, czy przy cenie 1,87 zł/l mamy na co narzekać? Chyba tylko na pogodę.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrol.pl (notowania cen paliw)gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.