REKLAMA
27.11.2008

LPG a ekologia

Jednym z najczęściej pojawiających się argumentów na korzyść autogazu, poza niską ceną, jest jego niższa względem benzyny i oleju napędowego uciążliwość dla środowiska. To prawda - spalanie LPG powoduje powstanie mniejszych ilości tlenków azotu, węglowodorów i dwutlenku węgla. Rzadko jednak mówi się o konkretnych liczbach i wielkościach, przez co aspekt ekologiczny jawi się dość mgliście. Dosyć niepewności!
REKLAMA
123rf.comfot. gazeo.pl123rf.com

Na początek powiedzmy sobie jasno: nie ma takiego składnika, którego byłoby więcej w spalinach LPG niż w tych powstających z konwencjonalnych paliw. Dlatego nawet nie znając dokładnych wartości pomiarowych, jeżdżąc na autogazie możemy być spokojni, że szkodzimy przyrodzie mniej. Ponieważ jednak ekoświadomość rośnie, wiele osób poszukuje szczegółów.

Służymy uprzejmie, oto i one (podane wartości wskazują, o ile mniej danej substancji dostaje się do atmosfery po spaleniu LPG):

W porównaniu z benzyną

W porównaniu z olejem napędowym

Tlenek węgla - 40-75%

Tlenek węgla - 90%

Węglowodory - 85%

Cząstki stałe - 90-100%

Tlenki azotu - 40%

Tlenki azotu - 90%

Potencjał ozonotwórczy - 87%

Potencjał ozonotwórczy - 50-70%

Dwutlenek węgla - 10-20%

Dwutlenek węgla - 60%

 

Podane tutaj dane to oczywiście wielkości średnie, które w zależności od wieku samochodu, jego stanu technicznego oraz typu zastosowanej instalacji gazowej będą się nieco różnić. Najlepsze wyniki uzyskuje się podczas jazdy autem wyposażonym w układ wtrysku sekwencyjnego, ponieważ zużycie paliwa wynosi praktycznie tyle samo, co podczas korzystania z benzyny.

Ponieważ ekologiczne technologie w motoryzacji rozwiną się na poważnie dopiero za kilka, a być może nawet kilkanaście lat, osobom dbającym o środowisko naturalne, a nie korzystającym jeszcze z LPG, polecamy bliższe zapoznanie się z tym przyjaznym dla przyrody (i portfela!) paliwem.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: autogas-india.com, southeastautogas.co.ukgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.