REKLAMA
11.12.2009

LPG i CNG w górę!

Czyżby spekulacje dotyczące podwyżek cen autogazu rozkręcały się na nowo? Nic z tych rzeczy - tym razem mamy do przekazania naprawdę dobre wieści. Jak przewiduje organizacja zwana IFQC, liczba użytkowników LPG i CNG (a także hybryd) na całym świecie wzrośnie w ciągu najbliższej dekady ponad dwukrotnie!

REKLAMA
Dreamstime.com© Vertes Edmond MihaiDreamstime.com


International Fuel Quality Center, czyli Międzynarodowe Centrum ds. Jakości Paliwa, ocenia, że wzrastająca świadomość ekologiczna kierowców i często ostatnio podejmowana kwestia bezpieczeństwa energetycznego przysporzą popularności paliwom i napędom alternatywnym. Oczywiście „na pierwszy ogień” pójdą technologie najłatwiej dostępne, co oznacza znaczny wzrost zapotrzebowania na samochody napędzane gazem (płynnym propanem-butanem lub sprężonym ziemnym), bioetanolem oraz wyposażone w zasilanie spalinowo-elektryczne. Także wśród tych ostatnich pewien odsetek mogą stanowić wersje np. na LPG, czego przykładem modele LPI koncernu Hyundai-Kia (Elantra i Forte).

W opinii specjalistów IFQC, autogaz zyska przede wszystkim w krajach dynamicznie rozwijających się. Dzięki paliwom „lotnym”, gospodarki Indii, Brazylii oraz innych krajów Azji i Ameryki Południowej będą mogły zachować dynamiczne tempo wzrostu, jednocześnie zatrzymując poziomy emisji szkodliwych składników spalin samochodowych na poziomach wymaganych międzynarodowymi traktatami z zakresu ochrony środowiska. Wewnątrz Centrum powołano nawet specjalny dział, zwany Alternative Fuels Service, który będzie zajmował się wyłącznie tematyką związaną z paliwami alternatywnymi na całym świecie, w tym analizami z zakresu infrastruktury, polityki podatkowej wobec np. LPG i CNG oraz emisji zanieczyszczeń z samochodów napędzanych inaczej niż konwencjonalne.

Jesteśmy przekonani, że prognozy IFQC spełnią się, prowadząc do renesansu zainteresowania LPG na miarę tego, co obserwowaliśmy w Polsce na początku lat 90. Nie ma bowiem wątpliwości, że w naszym kraju to właśnie płynny autogaz ma szansę najbardziej skorzystać na światowym zwrocie w kierunku alternatywnych źródeł energii dla motoryzacji - nasza infrastruktura tankująca oraz montażowo-serwisowa jest doskonale rozwinięta i przygotowana do przyjęcia kolejnych samochodów. Co ciekawe jednak, wzrost popytu powinien tym razem być spowodowany nie (lub nie tylko) chęcią oszczędzania pieniędzy, ale także ulżenia środowisku naturalnemu. Ot, znak czasów...


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: gnvmagazine.com, IFQCgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.