REKLAMA
19.06.2013

LPG po 2 zł - czy to możliwe?

W ostatnim czasie użytkownicy pojazdów zasilanych autogazem nie mają powodów do narzekań. Cena paliwa obniża się, co w kontekście zbliżających się wakacji nastraja optymistycznie.
REKLAMA

Ładowanie video...

Kierowcy zauważyli już spadki cen gazu płynnego na stacjach. Myślę, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Z reguły ceny autogazu są mniejsze w okresie letnim niż zimowym. Zwiększa się podaż LPG, ponieważ jego część, która była używana w zimie do celów grzewczych nie jest wykorzystywana i może zasilać stacje LPG. Myślę, że jednak nie powinniśmy oczekiwać spadków cen poniżej 2zł, to już jest raczej historia.

Jerzy Szablewski, Przewodniczący POGP

Cena autogazu w miesiącach pozazimowych zawsze maleje, co wynika przede wszystkim ze zwiększenia podaży tego paliwa na rynku, które nie jest już wykorzystywane do celów grzewczych.

Obecnie zatankowanie LPG w cenie niewiele przekraczającej 2 zł za litr nie stanowi specjalnego wyzwania. Stacje koncernowe oferują LPG w cenach rzędu 2,15-2,18 zł/l. Nawet na obwodnicy Trójmiasta, „zmonopolizowanej” przez kilka stacji dwóch koncernów paliwowych, ceny nie przekraczają 2 zł i 40 gr za litr (2,29-2,38 zł/l).  Podobnie w miejscowościach wypoczynkowych, w których nie ma zbyt dużej konkurencji w zakresie stacji paliw.

Przykładowo w Łebie, gdzie LPG można zatankować tylko w jednym miejscu paliwo to kosztuje 2,38 zł/l (19.06.2013). Cena autogazu osiągnęła zatem rekordowo niski poziom, nie notowany od 3 lat.

Ceny LPG w okresie wakacyjnym kształtowały się na poziomie zbliżonym do obecnie obowiązujących (około 2,20 zł/l) w 2010 r. Wtedy benzyna kosztowała jednak około 4,6 zł/l, obecnie (czerwiec 2013 r.) około 5,4 zł/l. Cena litra LPG stanowiła w 2010 r. 48% ceny litra benzyny, obecnie niecałe 40%.

Rok temu (2012 r.) w wakacje za LPG musieliśmy płacić w granicach 2 zł i 80 gr przy cenie benzyny około 5,7 zł/l. Podróż samochodem na LPG z Łodzi do cytowanej już wcześniej Łeby (439 km) kosztowała blisko 100 zł, zakładając zużycie LPG na poziomie 8 l/100 km. W tym roku ten sam dystans pokonamy za około 75 zł. Na paliwo wydamy zatem 25% mniej.

Okazuje się, że zeszłoroczne prognozy mówiące o spadku cen autogazu spełniają się, a relacja pomiędzy ceną LPG i benzyny cały czas się poprawia, dzięki czemu montaż instalacji LPG pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji związane z paliwem ponad dwukrotnie.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Agencja Informacyjna NEWSERIA, informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.