REKLAMA
13.03.2017

LPG w Indiach szybuje w górę

W kontekście Indii być może bardziej na miejscu jest sformułowanie „LPG jako paliwo silnikowe” niż „autogaz”, ponieważ powszechnie jeżdżą tam na nim motocykle i trójkołowce, ale jedno jest pewne: sprzedaż rośnie w błyskawicznym tempie.
REKLAMA
Stacja LPG w Indiachfot. auto-gas.netW skali całych Indii tego typu obiektów jest jeszcze niewiele, ale zapotrzebowanie na kolejne szybko rośnie

Indie to drugi najludniejszy kraj na świecie, a więc potencjał dla rozwoju rynku autogazu (ze względu na wygodę będziemy jednak trzymać się tej nazwy) jest ogromny. Należy oczywiście brać pod uwagę fakt, że indyjskie społeczeństwo jest w zdecydowanej mierze niezamożne, ale też widać, że stopniowo się bogaci, co wyraża się w systematycznym zastępowaniu jedno- i trójśladów samochodami. Zazwyczaj małymi i zgrzebnymi, ale jednak. Prawdziwym wyzwaniem może być co innego – wzrost popularności CNG. Kto wygra pierwszy etap, zwycięży w całym wyścigu, choć ze względu na łatwość rozwoju infrastruktury LPG ma mimo wszystko uprzywilejowaną pozycję startową.

Według szczegółowego raportu przygotowanego przez IAC (Indyjską Koalicję Auto LPG), w ostatnim kwartale 2016 r. sprzedaż autogazu wzrosła o niebagatelne 16%. O ile to dobra wiadomość sama w sobie, na odtrąbienie sukcesu jeszcze za wcześnie – warto poczekać na dane z kolejnego kwartału (a najlepiej kilku), by zobaczyć, czy wolumeny utrzymują się przynajmniej na tym samym poziomie. Dobrze, by tak się stało, zwłaszcza że LPG ma poważną rolę do odegrania w kontekście poprawiania jakości powietrza w indyjskich miastach.

Autogaz jest na wyciągnięcie ręki, a rząd powinien z tego skorzystać, by praktycznie od razu odczuwalnie poprawić jakość powietrza. Większość innych tzw. czystych paliw i technologii jest nadal w fazie badań i rozwoju. Autogaz mamy tu i teraz, a do tego kosztuje on połowę ceny benzyny, co w ostatecznym rozliczeniu czyni go tańszym nawet od oleju napędowego.

Suyash Gupta, dyrektor Generalny IAC

Teraz, kiedy efekty ocieplenia klimatu są tak wyraźnie odczuwalne, zmiana paliw na czystsze nie jest już kwestią wyboru, a konieczności. Autogaz jest czysty, wydajny, łatwy w dystrybucji i oferuje znaczące korzyści ekonomiczne.

Rajiv Chohan, wiceprzewodniczący IAC

W tej chwili w Indiach działa 1100 stacji sprzedających autogaz, a znajdują się one w 500 miastach. Ponad połowa z nich należy do sieci państwowych firm petrochemicznych, takich jak Indian Oil, HPCL czy BPCL, pozostałe znajdują się w rękach prywatnych operatorów. Największym nasyceniem rynku stacjami może pochwalić się stan Uttar Pradesh, ale jesteśmy pewni, że z czasem LPG zawładnie całymi Indiami, stopniowo wypychając diesla z rynku. O postępach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: auto-gas.netgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.