REKLAMA
21.05.2015

LPG w odwrocie!

Średnia ogólnopolska cena autogazu osiągnęła w pierwszej połowie maja poziom 1,99 zł/l i kiedy wydawało się, że przebicie poziomu 2 zł/l jest nieuniknione, trend zwyżkowy wykonał taktyczny odwrót. Na ile trwałe okażą się obniżki?
REKLAMA
Ceny paliw w połowie maja 2015 r.fot. gazeo.plTrudno uwierzyć, że w centrum dużego miasta nadal może być stacja o takiej aparycji, ale stawki ma wyjątkowo adekwatne do średnich poziomów ogólnopolskich

W cenach paliw jak w życiu – jedyna pewna rzecz to zmiana. Ledwie kilka tygodni temu zastanawialiśmy się, na ile trwała okaże się panująca wówczas tendencja, według której LPG drożało, a benzyna taniała. Nie utrzymała się ona długo, bowiem cena autogazu najpierw ustabilizowała się (podczas gdy benzyna już drożała), a teraz na powrót maleje. A benzyna? Benzyna nie przestaje drożeć.

Litr 95-oktanowej kosztuje dziś średnio 4,77 zł, co stanowi 243% ceny litra LPG. To oznacza, że za cenę jednego litra benzyny można kupić prawie 2,5 litra autogazu w cenie 1,96 zł/l. Nawet uwzględniając nieco wyższe spalanie LPG można śmiało przyjąć, że używanie tańszego paliwa obniża koszty tankowania o ponad połowę. To znaczy, że oszczędności przewyższają wydatki! Nie wierzysz? Sprawdź w naszym Symulatorze Opłacalności Montażu!

Relacja ceny LPG do ceny benzyny wynosi 41%, co jest wynikiem wyjątkowo korzystnym. Jeżeli różnica w cenach wzrośnie jeszcze o kilka groszy na korzyść gazu, jest szansa na relację na poziomie poniżej 40%, a to powinno przekonać najbardziej opornych do rozpoczęcia oszczędzania. Chociaż prawda jest taka, że czekanie na wyjątkowo atrakcyjny stosunek cen to zwyczajna strata czasu i pieniędzy, bo nawet tankowanie LPG w cenie wynoszącej 50% ceny benzyny przynosi większe korzyści niż jazda na paliwie konwencjonalnym. Mimo to wciąż są kierowcy, którzy zdają się odnajdywać przyjemność w puszczaniu własnych pieniędzy z dymem. Kto bogatemu zabroni?


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: e-petrol.pl (ceny paliw)gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.