REKLAMA
24.06.2009

LPG zaczęło drożeć. Dlaczego?

Skończyły się, póki co, obniżki cen autogazu, a liczby na dystrybutorach zaczęły rosnąć. Winna takiej sytuacji nie jest jednak drożejąca ropa, a raczej... my sami, ponieważ w wakacje więcej jeździmy. To i jednoczesne problemy z odpowiednią podażą powoduje podwyżki.

REKLAMA
Przed podwyżką i po niejgazeo.plPrzed podwyżką i po niej


Zdaniem Szymona Araszkiewicza, analityka portalu e-petrol.pl, przez ostatnie miesiące mieliśmy do czynienia z nadpodażą LPG na polskim rynku, co oczywiście musiało przełożyć się na spadek cen w hurcie i handlu detalicznym. Z nadejściem czerwca jednak ilości dostępnego w imporcie paliwa znacznie spadły, a ponieważ przywożone z zagranicy LPG odgrywa w Polsce dominującą rolę, zmniejszenie poziomu dostaw nie mogło przejść niezauważone.

Na to wszystko nałożył się początek lata, oznaczający wzmożone wyjazdy i zwiększenie popytu na autogaz. Importerzy mają go mniej, a zużycie w ostatnich tygodniach rośnie, dlatego w najbliższym czasie za każde tankowanie przyjdzie nam płacić więcej niż dotąd. Według prognoz e-petrol.pl, stawka za litr LPG będzie zmierzać ku poziomowi 1,80-1,90 zł. Wracamy więc do cen z pierwszych miesięcy bieżącego roku, ale niewykluczone, że po wakacjach znów zaczniemy obserwować obniżki. Chyba że jeszcze zanim okres urlopowy minie, unormuje się sytuacja w imporcie, a wtedy podwyżki wyhamują wcześniej. Albo lato, które na razie nas nie rozpieszcza, zniechęci nas deszczami do podróżowania, chociaż tego sobie akurat nie życzymy.

Pamiętajmy, że autogaz bezwzględnie pozostaje najtańszą alternatywą dla polskich kierowców. Relacja cenowa LPG do benzyny nadal oscyluje w okolicach 35%, ponieważ popularna Euro 95 także wyraźnie drożeje, co ma związek nie tylko z wakacjami, ale też słabym złotym i zyskującą na wartości (wobec informacji o początku odrabiania strat przez największe gospodarki świata) ropą naftową. Opłacalność i czas amortyzacji zamontowania w samochodzie instalacji gazowej nie uległy zmianie, tyle tylko, że przez jakiś czas będziemy musieli zostawiać na stacjach nieco więcej pieniędzy. Oby jak najkrócej!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: e-petrol.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.