REKLAMA
29.04.2009

Łatwiej będzie zarejestrować auto z gazem

Już wkrótce zniesiona zostanie konieczność poddawania sprowadzonego samochodu badaniu technicznemu w Polsce, o ile ostatnie badanie z kraju pochodzenia pojazdu będzie nadal ważne. Sejm znowelizował kodeks drogowy, przy okazji rozszerzając uprawnienia Stacji Kontroli Pojazdów.

REKLAMA
OSKPgazeo.plOSKP


Jak podaje za Gazetą Prawną portal cire.pl, stacje podstawowe (tzn. nie okręgowe, lecz także te mniejsze) uzyskają możliwość zajmowania się wszystkimi pojazdami o masie całkowitej do 3,5 t, także uszkodzonymi i sprowadzonymi z zagranicy, a nie zarejestrowanymi jeszcze w naszym kraju. Przedstawiciele branży uważają jednak, że powinni sami decydować, czy rozszerzać swoją działalność np. na motocykle, ponieważ wiązałoby się to dla nich z dodatkowymi kosztami, które być może nie zwrócą się w odpowiednim czasie. W obecnym kształcie nowe przepisy narzucają na nich obowiązek wprowadzenia dodatkowych usług.

Z punktu widzenia kierowcy najistotniejsze jest jednak to, że przestanie obowiązywać konieczność sprawdzania stanu technicznego samochodu przywiezionego spoza Polski. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które przywiozą pojazd zasilany gazem, ponieważ jego przegląd kosztuje więcej niż auta napędzanego konwencjonalnie. Jeżeli badanie będzie ważne w momencie importu, zostanie ono uznane za ważne do momentu upłynięcia jego ważności. Ponadto, samochód wyrejestrowany raz w Polsce i użytkowany za granicą (taki, który np. „wyemigrował” wraz z właścicielem), będzie można ponownie zarejestrować (do tej pory wyrejestrowanie było ostateczne i nieodwracalne poza szczególnymi przypadkami - odzyskaniem auta skradzionego lub takiego, któremu należy się status zabytku).

Zmiany w przepisach to efekt wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jak się okazuje, obowiązek ponawiania badania technicznego po przywiezieniu pojazdu do Polski naruszał prawo Wspólnoty. Sejm przyjął już nowelizację ustawy, teraz zajmie się nią Senat.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: cire.pl za Gazetą Prawną, rp.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.