REKLAMA
01.04.2011

Letni gaz, letni czas, letnia cena

Pierwszy dzień kwietnia to ważna data w branży LPG. I nie chodzi tu wcale o psoty i żarty. Od tego dnia, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 28 grudnia 2006 r. w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (opierającym się na wymaganiach normy PN-EN 589:2006), następuje zmiana sprzedawanego autogazu z zimowego (mieszanina D) na letni (mieszanina A), którym będziemy tankować samochody aż do 31 października.

REKLAMA
Z początkiem kwietnia, na stacjach kupimy gaz Gazeo.plZ początkiem kwietnia, na stacjach kupimy gaz "letni"


W jakim celu następuje zmiana typu mieszaniny? W okresie zimowym, gdy na stacjach sprzedawana jest mieszanina typu D, a temperatury sięgają często -10° C, istotną dla prawidłowego funkcjonowania silnika zasilanego LPG staje się prężność par, czyli zdolność do prawidłowego odparowania gazu płynnego. Zimowy gaz składa się w ok. 40% z butanu i w ok. 60% z bardziej odpornego na mróz (czyli lepiej odparowującego w niskich temperaturach) propanu. W mieszaninie letniej te proporcje zostają odwrócone.

Wiosna jest także tradycyjnym okresem spadku cen autogazu. Jak wskazują archiwalne dane, cena LPG utrzymać się może (lub nawet odnotować lekką tendencję spadkową) aż do połowy czerwca. Dzieje się to zwykle przy jednoczesnym wzroście i tak już bardzo wysokich cen benzyny i oleju napędowego. Rosnąca atrakcyjność cenowa LPG znajduje odzwierciedlenie w warsztatach montujących instalacje gazowe, które rejestrują wyraźny wzrost zainteresowania systemami LPG. Do podjęcia decyzji o montażu instalacji autogazu skłaniają także wypowiedzi analityków rynku paliw, którzy informując o coraz wyższych cenach benzyny i ropy (przekraczających kolejne granice psychologiczne), nawiązują do stabilnej i niepodatnej na światowe zawirowania niskiej ceny gazu płynnego.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

gazeo.pl
źródło: informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.