REKLAMA
08.02.2016

Malta namawia do LPG

Władze Malty opracowały i rozpoczynają wdrażanie programu zachęt do konwersji samochodów na napęd LPG. Rozwiązanie takie zapowiadano już podczas tworzenia założeń do państwowego budżetu na rok 2016.
REKLAMA
Stacja LPG na Malciefot. transport.gov.mtRząd dopłaci do konwersji, ale tylko 250 pierwszym chętnym, więc maltańskie urzędy powinny przygotować się na szturm i zalew podań

Kierowcy, którzy zdecydują się na zamianę benzyny na tańszy i mniej szkodliwy dla środowiska autogaz mogą liczyć na dopłatę bezpośrednią w wysokości 200 euro. Trzeba jednak spełnić kilka warunków – przede wszystkim konwertowany pojazd musi należeć do kategorii M1 (samochód osobowy zdolny do przewożenia maksymalnie 9 osób, w tym kierowcy) lub N1 (pojazd dostawczy o masie całkowitej do 3,5 tony), a pieniądze przyznawane są dopiero po zamontowaniu systemu LPG. Tym, którzy i tak planowali przesiadkę z droższego paliwa na tańsze, nie robi to pewnie wielkiej różnicy.

Wskazany jest jednak pośpiech, bowiem program będzie obowiązywał przez cały rok, ale liczbę grantów do przyznania ustalono na maksymalnie 250, więc kto pierwszy, ten lepszy. Zwłaszcza że podania będą rozpatrywane w kolejności wpływania. Ci, którzy postanowili nie czekać na decyzję rządu o przydzieleniu wsparcia i przerobili swoje samochody w 2015 r., nic nie stracili, ponieważ i oni mogą starać się o zwrot części poniesionych kosztów. Coś nam się zdaje, że cała pula przewidzianych na 2016 rok dopłat rozejdzie się na pniu. W imieniu maltańskich kierowców mamy nadzieję, że program będzie kontynuowany i szybko znajdą się środki na dopłaty dla kolejnych chętnych do oszczędzania.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: transport.gov.mtgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.