REKLAMA
08.08.2012

Mrożone LPG po angielsku

Ci brytyjscy kierowcy, którzy zdecydowali się porzucić paliwa konwencjonalne na rzecz autogazu, mogą odetchnąć z ulgą i spać spokojnie. Według opublikowanego ostatnio komunikatu, akcyza na LPG zostanie utrzymana na niezmienionym poziomie, a jakiekolwiek zmiany w przyszłości będą następować w bardzo umiarkowanym tempie.
REKLAMA
Range Rover na LPG? Przy silniku V8 o pojemności 4,4, a nawet 5 l, to jedyna rozsądna opcja!fot. Drive LPGBrytyjska motoryzacja właściwie przestała już być brytyjska, ale to nie przeszkadza kierowcom aut z kierownicami po prawej stronie tankować o połowę taniej

Decyzję o zamrożeniu podatku na obecnej wysokości do 1 stycznia 2013 r. ogłoszono na początku lipca 2012. Stawka akcyzy w wysokości 15,805 pensa za litr utrzyma się bez zmian jeszcze przez tylko i aż pół roku, jednak nawet po upływie okresu ochronnego oszczędni zmotoryzowani nie muszą obawiać się skokowego wzrostu obciążenia fiskalnego nakładanego na najtańsze z paliw. Co natomiast stanie się po najbliższym Nowym Roku?

Brytyjski rząd przyjął następującą politykę: akcyza na autogaz będzie stopniowo rosnąć, jednak dystans pomiędzy stawką nakładaną na LPG a tą obejmującą benzyny i olej napędowy ma zmniejszać się nie szybciej niż w tempie 1 pensa rocznie. Oznacza to wiele lat oszczędnej jazdy, bowiem każdy litr paliwa klasycznego zawiera podatek w wysokości 57,95 pensa, a więc do zrównania stawek mogłoby dojść za jakieś... 42 lata.

Mogłoby, ale wcale nie musi. Okazuje się bowiem, że obecna różnica (42 pensy) pozostaje na praktycznie stałym poziomie od 2003 r., a już wtedy miała topnieć z prędkością 1 pensa na rok. Poza tym, nie samą akcyzą człowiek żyje. Jest jeszcze np. VAT, którego podwyżka w ostatnim czasie zapewniła autogazowi opłacalność na poziomie, jakiego kierowcy po tamtej stronie Kanału La Manche jeszcze nie widzieli. Rynek brytyjski otrzymał więc kolejny stymulujący bodziec, dzięki któremu możemy w najbliższych latach obserwować jego wzmożony rozwój. Coś nam mówi, że teraz nie tylko Szkoci będą oszczędzać...


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Drive LPGgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.