REKLAMA
09.04.2009

Na antypodach wzrosty

Podczas, gdy nas straszono podniesieniem akcyzy na LPG, w dalekiej Australii autogaz święcił triumfy i bił rekordy popularności. Zainteresowanie tym paliwem stale tam rośnie, zeszły rok okazał się zaś rekordowy, głównie za sprawą szalejących cen ropy naftowej.

REKLAMA
montaż LPGlpgautogas.com.aumontaż LPG


Opublikowane przez portal lpgautogas.com.au dane dotyczą okresu od początku roku do końca października 2008. W porównaniu z analogicznym przedziałem poprzedniego roku, dokonano 18167 więcej konwersji na zasilanie gazowe, co w sumie daje liczbę 96798 i wzrost w wysokości 23,8%. Jeżeli by wziąć pod uwagę tylko 6 miesięcy od maja do końca października, liczba adaptacji zwiększyła się aż o 44%. Lokalni znawcy branży są przekonani, że ma to bezpośredni związek z gwałtownie drożejącą ropą, która w lipcu 2008 kosztowała więcej niż kiedykolwiek wcześniej.
Phil Westlake z organizacji LPG Australia podkreśla, że widoczny staje się pewien ważny trend. Instalacje gazowe przestają w Australii trafiać tylko do największych sedanów i terenówek - coraz częściej montuje się je także w bardziej ekonomicznych autach z silnikami czterocylindrowymi.

Popularność autogazu rośnie regularnie od czasu wprowadzenia rządowych dopłat w sierpniu 2006. Zanim weszły one w życie, w 2005 roku nabywców znalazło 34201 systemów przeznaczonych do prywatnych samochodów, w dwa lata później już ponad 92000. Spodziewano się, że ubiegły rok zamknie się wynikiem 110000. Równocześnie coraz więcej osób decyduje się na zakup nowego samochodu z fabrycznym układem zasilania LPG - w okresie styczeń-październik 2008 kupiono o prawie 40% więcej takich samochodów niż rok wcześniej.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: lpgautogas.com.augazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.