REKLAMA
28.11.2016

Od czwartku tankujemy gaz zimowy

Tradycyjnie od 1 grudnia zmienia się skład autogazu oferowanego na stacjach paliw. Zgodnie z przepisami od tego terminu stacje muszą oferować mieszaninę propanu i butanu w takich proporcjach, by zapewnić prawidłową pracę zasilanych nią silników w okresie zimowym.
REKLAMA

Warto wiedzieć

Przy bardzo niskich temperaturach otoczenia ciśnienie w zbiorniku LPG może osiągnąć wartość ciśnienia atmosferycznego i gaz nie będzie mógł przemieszczać się do dalszych elementów gazowego układu zasilania.

Jak wiadomo w zdecydowanej większości używanych na polskim rynku samochodowych instalacji gazowych nie jest stosowana pompa LPG.

Jak więc, będący w stanie ciekłym, gaz przedostaje się ze zbiornika paliwa do silnika?

Dzieje się tak z uwagi na ciśnienie pod jakim gaz jest przechowywany w zbiorniku. Jego wartość zależy od temperatury otoczenia, która w okresie zimowym ulega zdecydowanemu obniżeniu. W wyniku tego obniża się także ciśnienie LPG w zbiorniku.

Tankowanie LPGfot. gazeo.plW ostatnich latach zimy są dość symboliczne. Mimo to LPG zawsze jest gotowe nawet na duże mrozy

Aby zapobiec takiej sytuacji od 1 grudnia do 31 marca gatunek LPG na stacjach paliw jest zmieniany na taki, w którym jest więcej (w stosunku do mieszanki letniej) propanu.

Propan ma wyższy parametr (tzw. prężność) odpowiadający za ciśnienie w zbiorniku. Jego wyższa wartość wpływa na to, że nawet w niższych temperaturach otoczenia ciśnienie w zbiorniku LPG utrzymywane jest na poziomie gwarantującym właściwe funkcjonowanie instalacji gazowej w samochodzie.

Po 31 marca na stacjach można już stosować gaz letni, czyli taki, w którym zawartość propanu może być niższa.

Według informacji producentów i importerów LPG propan jest droższym składnikiem autogazu i jego zwiększona zawartość może wpływać na wzrost cen tego paliwa w okresie zimowym.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: informacja własnagazeo.pl 2007-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.