REKLAMA
18.07.2017

Opłata drogowa trafia do kosza

Podwyżki cen paliw o 25 gr/l jednak nie będzie – Prawo i Sprawiedliwość wycofało z dalszych prac w parlamencie projekt ustawy powołującej Fundusz Dróg Samorządowych, który miał być finansowany z nowej daniny, zwanej opłatą drogową. Można odetchnąć z ulgą.
REKLAMA
Ceny paliw w połowie lipca 2017 r.fot. gazeo.plGdyby opłata drogowa weszła w życie, wszystkie ceny wzrosłyby o taką samą kwotę. Wolimy jednak, że pozostaną na bieżącym poziomie

Poselski projekt ustawy powołującej do życia Fundusz Dróg Samorządowych okazał się, co mało zaskakujące, wyjątkowo niepopularny – kierowcy oburzyli się, że przyjdzie im z własnej kieszeni dofinansowywać budżet, choć według oficjalnego przekazu ma on być w najlepszej formie od dziesięcioleci. Pomysł nie podobał się tym bardziej, że obnażył hipokryzję partii rządzącej, która kilka lat temu, będąc w opozycji, ustami swojego przewodniczącego, Jarosława Kaczyńskiego, wzywała do obniżenia akcyzy na paliwa (były one wówczas rekordowo drogie ze względu na cenę ropy naftowej i kurs dolara) i zarzekała się, że nigdy nie sięgnie do portfeli obywateli poprzez podniesienie podatków nakładanych na paliwa. I wygląda na to, że tym razem faktycznie nie sięgnie.

Zapadła decyzja o wycofaniu ustawy benzynowej. Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli.

wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego dla PAP

Prace nad ustawą były zaawansowane i postępowały w szybkim tempie. Dlaczego więc odstąpiono od zamiaru doprowadzenia sprawy do końca i dodania do ceny każdego paliwa nowego składnika, który spowodowałby podwyżkę o 25 gr/l? Być może PiS przejęło się falą krytyki i niezadowolenia ze strony potencjalnych płatników nowego podatku, włączając w to tych, którzy mieli na ustawie w ostatecznym rozliczeniu skorzystać, jeżdżąc nowo wybudowanymi i na bieżąco remontowanymi drogami powiatowymi i gminnymi. Może jednak była to tylko przykrywka, która w obliczu wyjścia w pełni na światło dzienne pomysłów związanych ze zmianami w systemie sądownictwa przestała być do czegokolwiek potrzebna. Czy zatem wprowadzenia opłaty drogowej nigdy na poważnie nie planowano? Nie wykluczamy, choć nikt się do tego nigdy oficjalnie nie przyzna.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: wp.pl, Business Insider, PAPgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.