REKLAMA
04.07.2013

Orlen kupuje nowe pistolety LPG

O tym, że wprowadzenie samoobsługi na stacjach LPG jest pewne wiadomo od dłuższego czasu. Potwierdzają to także działania dystrybutorów paliw, którzy przygotowują się do jej wprowadzenia.
REKLAMA

Ogłoszony przez Orlen przetarg ma na celu zakup około 1000 pistoletów z przeznaczeniem na stacje paliw na terenie Polski. W dokumentacji przetargowej Orlen określił wymagania dla tych pistoletów, które wynikają przede wszystkim z rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie samoobsługi. Termin składania ofert w tym przetargu upłynął 3 lipca 2013 r.

Stacja LPGfot. gazeo.plJuż niedługo takie napisy powinny zniknąć z dystrybutorów LPG w Polsce

W postępowaniu przetargowym pistolety określono jako niskoemisyjne. Określenie to charakteryzuje najważniejszą cechę pistoletu do samoobsługowego tankownia LPG, którą jest niewielka ilość gazu jaka uwalnia się w czasie odpinania od zaworu tankowania. Jest ona ograniczona do 1 cm3, co gwarantuje, że dłonie osoby samodzielnie tankującej swój samochód nie są narażone na kontakt z dużą ilością rozprężającego się LPG. W wymaganiach technicznych do przetargu określono, że pistolet powinien uniemożliwiać tankowanie LPG przy niewłaściwym podłączeniu do zaworu tankowania.

Nowe regulacje prawne obejmą ponad 900 stacji sieci Orlen, które są obecnie wyposażone w moduły do tankowania LPG. Istniejąca infrastruktura przed wprowadzeniem samoobsługi będzie poddana modernizacji (dodatkowe elektrozawory, monitoring stanowisk do tankowania autogazu oraz nowe pistolety).

Wprowadzenie samoobsługi będzie wymagać pewnych nakładów związanych z wspomnianymi pracami modernizacyjnymi, jednak skutkiem będzie ograniczenie kosztów obsługi obiektów (zmniejszenie kosztów szkolenia pracowników stacji).

Przed wprowadzeniem samoobsługi Orlen planuje także akcję edukacyjną dla użytkowników samochodów zasilanych LPG, aby zmiana sposobu tankowania nie była dla nich zaskoczeniem.

Niezależnie od wprowadzenia samoobsługi na każdej stacji Orlen będzie pracownik obsługi gotowy do pomocy przy tankowaniu LPG, jeśli będzie taka potrzeba.

W ocenie przedstawicieli firmy wprowadzenie samoobsługi na stacjach LPG jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które docelowo powinno skutkować skróceniem czasu zakupu tego paliwa. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia użytkowników jak i obsługi stacji.

Trudno jednak powiedzieć czy wprowadzenie samoobsługi będzie miało wpływ na cenę LPG, bo ta wg przedstawicieli Orlen wynika przede wszystkim z uwarunkowań rynkowych i otoczenia konkurencyjnego.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: Orlengazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.