REKLAMA
22.03.2010

Otwarto alternatywną autostradę

Wzdłuż kolejnego odcinka brytyjskiej autostrady M4 (M4 Western Motorway) oddano do użytku stacje tankowania ekologicznymi paliwami. W ten sposób na trasie z Londynu do Południowej Walii powstał „zielony korytarz”, przez który będzie można przejechać mając w głębokiej pogardzie ropę naftową.

REKLAMA
tankowanie wodoruHondatankowanie wodoru


Walijski odcinek M4 został ogłoszony tzw. niskowęglową strefą ekonomiczną (LCEA - Low Carbon Economic Area) i ma stać się poletkiem doświadczalnym dla nowych technologii napędu pojazdów. Na trasie powstają nie tylko obiekty do tankowania gazu ziemnego i biometanu, ale również punkty ładowania samochodów elektrycznych i dystrybutory z wodorem. Ten ostatni pochodzić ma ze źródeł odnawialnych, co jest nie bez znaczenia, ponieważ o ile H2 sam w sobie jest neutralny dla środowiska, jego produkcja wiąże się z wytwarzaniem znacznych ilości CO2.

Ważność całego przedsięwzięcia i jego wkład w rozwój odnawialnych, czystych paliw dla przemysłu motoryzacyjnego przyszłości podkreślił wicepremier Walii, Ieuan Wyn Jones. Dodał również, że nadanie autostradzie statusu LCEA to swego rodzaju nagroda za pracę włożoną w rozwój technologii produkcji wodoru i zachęta do kontynuowania badań. W całą inicjatywę włączone są bowiem także uczelnie - Uniwersytet Glamorgan zainwestuje w najbliższych latach 6,3 mln euro w opracowanie nowych sposobów wykorzystania wodoru oraz centrum testów spalinowych silników wodorowych w Baglan.

Do tej pory elektryczność i H2 w kontekście motoryzacji kojarzyły się wyłącznie w kontekście odległej przyszłości. Ktoś jednak musi ją tu i teraz zacząć, by kiedykolwiek stała się teraźniejszością. Szkoda, że nie zrobiła tego Polska, ale u nas najpierw muszą powstać autostrady. O ekologicznej energii do napędu samochodów pomyślimy później...


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: gnvmagazine.com, Hondagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.