REKLAMA
23.08.2017

Paragwaj dodaje gazu

O Paragwaju chyba jeszcze nie pisaliśmy... Czas zatem najwyższy! Wprawdzie branża autogazu dopiero tam raczkuje, ale właśnie wzrosty we wczesnych fazach rozwoju rynku są najbardziej spektakularne. A i plany mają tam ambitne!
REKLAMA
Stacja LPG w Paragwajufot. lanacion.com.pyLPG sprzedawane jest na stacjach Petropar pod marką Ñande Gas. Dystrybutory z takim napisem to jeszcze dość rzadki widok, ale stopniowo ma się to zmieniać

Ameryka Południowa przez długi czas była w kontekście przystępniejszych i mniej szkodliwych dla środowiska zamienników benzyny kojarzona przez pryzmat metanolu. Kiedy już zaczął się zwrot w kierunku paliw gazowych, w pierwszej kolejności stawiano na CNG. Coraz więcej krajów docenia jednak zalety LPG, a kolejnym z nich jest właśnie Paragwaj. Dowód? W ciągu niespełna roku liczba stacji tankowania autogazu w tym kraju podwoiła się.

Oczywiście, jak już wspomnieliśmy na wstępie, trzeba z pewną rezerwą patrzeć na to podwojenie, bo nie mówimy o rynku takim, jak Polska czy Niemcy, gdzie funkcjonuje kilka tysięcy punktów detalicznej sprzedaży LPG, a mimo to popyt jest tak ogromny, że z tych kilku robi się nagle kilkanaście tysięcy. W przypadku Paragwaju nastąpił wzrost z... 10 do 19. Ale dobre i to na początek. Dodajmy dla porządku, że chodzi o stacje należące do sieci państwowej Petropar (Petróleos Paraguayos), ale o ile udało nam się ustalić, żadnych innych oferujących autogaz w tym kraju nie ma.

Biorąc pod uwagę, że pierwszych 10 stacji uruchomiono dopiero niespełna rok temu, w październiku 2016, po kilku latach nieobecności LPG na rynku, chyba i tak nie jest to zły rezultat. Petropar zresztą nie zamierza poprzestać na tym, co dotąd osiągnął – firma planuje podwoić ilość importowanego z Boliwii paliwa (obecnie 100 tys. ton rocznie), a co za tym idzie, również dalej rozbudowywać sieć punktów dystrybucji. Do końca 2017 r. ma nastąpić kolejne podwojenie, dzięki któremu kierowcy będą mieli do dyspozycji już 40 punktów tankowania tańszego paliwa. Jeżeli Peruwiańczycy okażą się konsekwentni i będą systematycznie rozszerzać infrastrukturę metodą „razy dwa”, szybko mogą stać się potęgą w regionie. Czego niniejszym im życzymy!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: lanacion.com.py, auto-gas.netgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.