REKLAMA
21.01.2010

Pierwszy w Polsce transgraniczny rurociąg LPG

Jednym z efektów wizyty na Białorusi przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i firmy Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP - dawna spółka Naftobazy, dysponująca siecią 22 baz baz paliwowych na terenie całego kraju) jest decyzja o budowie transgranicznego rurociągu do przesyłu płynnej mieszaniny propanu i butanu, stosowanej w w różnych gałęziach gospodarki i do napędu pojazdów.

REKLAMA

Do wykonania inwestycji wyznaczono państwowe spółki, wspomniane OLPP z polskiej strony i Biełorusnieft z Białorusi. Rurociąg ma połączyć terminal Biełorusnieftu w Swisłoczy, położony 15 km od polskiej granicy z bazą paliwową OLPP w Waliłach koło Białegostoku. Łączną długość rurociągu ocenia się na około 30 km. Gaz płynąłby z białoruskich rafinerii Mozyr i Naftan. Przy planowanej zdolności przesyłowej na poziomie 500 tys. t LPG rocznie, dostawy gazu realizowane za pomocą tego rurociągu pozwolą na pokrycie ponad 13% krajowego zapotrzebowania na gaz płynny. Obecnie import LPG z Białorusi wynosi około 300 tys. t.

Struktura importowanego do Polski LPG forsal.plStruktura importowanego do Polski LPG


Paliwo dostarczane w ten sposób będzie z pewnością tańsze z uwagi na niższe koszty transportu. Przyczyni się do tego wyeliminowanie transportu kolejowego, którego wąskim gardłem była zmiana wózków jezdnych cystern o rozstawie szerokotorowym na węższy, stosowany w naszym kraju.
Jeszcze niedawno OLPP przy poparciu Ministerstwa Gospodarki miało budować transgraniczny rurociąg z Białorusi, którym miał być importowany olej napędowy. Projekt został jednak oprotestowany przez Ministerstwo Skarbu, kontrolujące rafinerię Lotos (blisko 64% udziałów) oraz mające udziały w Orlenie (ponad 27%) i upadł. W przypadku LPG nie powinno być takiego problemu, ponieważ polskie rafinerie swoją sprzedaż gazu płynnego opierają głównie na imporcie.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Piotr Złoty
źródło: nafta.wnp.pl, forsal.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.