REKLAMA
08.12.2010

Po Nowym Roku będzie taniej?

W ostatnich dniach ceny wszystkich paliw nieustannie rosną. Niezależnie od rodzaju paliwa, osiągnęły one poziom nienotowany w tym roku. Przebiły nawet ceny z przełomu czerwca i lipca. Średnio, za litr oleju napędowego należy zapłacić 4,40 zł/l, zaś litr benzyny LOB 95 kosztuje 4,59 zł/l.

REKLAMA
Ceny paliw nieustannie pną się w góręGazeo.plCeny paliw nieustannie pną się w górę


Wraz ze wzrostem cen benzyny i oleju napędowego podrożało LPG. W ciągu ostatniego tygodnia, cena hurtowa autogazu wzrosła o ponad 20 groszy na litrze. Średnia cena na stacjach autogazu wynosi obecnie 2,30 zł/l. Ta niespotykana od wielu miesięcy, skokowa podwyżka ceny LPG jest wynikiem m. in. pewnej „przepychanki” i zmagań cenowych pomiędzy importerami. Dodatkowo, słaba sprzedaż gazu w ciepłym listopadzie spowodowała, że na cenę zakupu mieli spory wpływ odbiorcy hurtowi, którzy byli w stanie powstrzymywać podwyżki. Już w zeszłym miesiącu analitycy rynku paliw sygnalizowali, że cena hurtowa LPG jest niebezpiecznie niska i nie kompensuje kosztów sprowadzenia i sprzedaży gazu ani z Rosji (gdzie LPG jest nadal najtańszy) ani z innych źródeł importu - komentuje Szymon Araszkiewicz z firmy e-petrol.pl, monitorującej rynek paliw.

Takie ceny, to niestety już historiaGazeo.plTakie ceny, to niestety już historia


Efektem tej sytuacji jest obecna korekta cen gazu do poziomu wynikającego z cen ogólnoświatowych. Dodatkowym czynnikiem cenotwórczym jest notowany obecnie spadek wartości złotego. Na tym podwyżki się nie skończą. Według analityków e-petrol.pl, już przed Świętami Bożego Narodzenia średnia cena benzyny może osiągnąć 4,80 zł/l, oleju napędowego 4,60-4,70 zł/l, zaś stawka za LPG może oscylować pomiędzy 2,40 a 2,60 zł/l. Według tych szacunków, cena litra autogazu będzie stanowiła 50-54% ceny benzyny. Warto zwrócić uwagę, że podobny stosunek cen LPG/benzyna notowany był już w połowie stycznia br.

Niezależnie od podwyżek cen paliw, autogaz pozostaje najbardziej atrakcyjnym cenowo paliwem samochodowym, a stosunek ceny LPG do benzyny oraz czas zwrotu kosztów instalacji LPG w samochodzie pozostał na niezmiennym, atrakcyjnym poziomie. 8 listopada 2010 średnia cena autogazu stanowiła 50,44% średniej ceny benzyny (LPG - 2,39 zł/l, benzyna - 4,54 zł/l). Obecnie, mimo podwyżek, cena jednego litra LPG stanowi 50,1% ceny benzyny. Widać więc, że, paradoksalnie, opłacalność montażu instalacji LPG wzrosła!

Po Nowym Roku można się się spodziewać zdecydowanej korekty cen paliw w dół (w tym także LPG). Na podstawie danych historycznych można przypuszczać, że tendencja do obniżania i stabilizacji cen powinna utrzymać się przez pierwsze miesiące nowego roku.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: E-Petrolgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.