REKLAMA
12.07.2012

Przełom w sprawie samoobsługi?

Na jutro (13.07.2012) zaplanowano spotkanie urzędników Ministerstw Gospodarki oraz Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wprowadzenia samoobsługi na stacjach autogazu. Wprowadzenie samoobsługi dotyczyć będzie 2,7 mln kierowców. Dzięki temu, według deklaracji dystrybutorów, cena LPG może być niższa o 4-10 gr za litr.
REKLAMA
fot. gazeo.plWedług propozycji branży autogazu, na każde żądanie klienta, pracownik stacji będzie musiał obsłuzyć kierowcę

Urzędnicy z odpowiednich departamentów, mają ustalić normy bezpieczeństwa, które pozwolą na samodzielne tankowanie gazu na stacjach. Spotkanie to kończy wieloletnią przepychankę pomiędzy resortami, zaangażowanymi w rozwiązanie problemu samoobsługi. Przełomem było II Spotkanie Branży Petrochemicznej – Polski Rynek Paliw zorganizowane przez Information Market S.A. Podczas którego, padły wiążące deklaracje o przystąpieniu do prac nad wprowadzeniem samoobsługi na stacjach autogazu. W trakcie jutrzejszego spotkania omawiane będą m.in. sprawy wprowadzenie pistoletów do tankowania ograniczających wypływ gazu podczas wypinania z zaworu tankowania, dodatkowo zabezpieczonych dystrybutorów, specjalnych instrukcji obsługi dla kierowców czy obowiązkowych rękawic ochronnych. Problem jest szerszy i nie dotyczy wyłącznie tankowania LPG. Te same przepisy obejmują także CNG (sprężony gaz ziemny) oraz LNG (skroplony gaz ziemny).
Przypomnijmy, że jeszcze wiosną m.in. Państwowa Inspekcja Pracy nie widziała możliwości wprowadzenia samoobsługi bez powszechnego programu szkoleń kierowców. Według Andrzeja Kolasa, zastępcy dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego - Możliwe jest zorganizowanie szkoleń z samodzielnego tankowania LPG podczas szkoleń na prawo jazdy i wprowadzenie dodatkowych pytań dotyczących tej kwestii na egzaminach końcowych.
Na wyniki rozmów czekają przede wszystkim właściciele stacji paliw, którzy ponoszą obecnie niemałe koszty szkoleń obsługi tankującej autogaz. Czekać ich jednak może wymiana pistoletów do tankowania, na nowe, proponowane przez branżę autogazu jako bezpieczniejsze.
Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym kierowcy nie mogą samodzielnie tankować samochodu autogazem. W opinii naszych urzędników jest to zbyt niebezpieczne. Zagrożenia takiego nie widzą np. ich niemieccy czy francuscy koledzy, dopuszczający samoobsługę jako normalną czynność obsługową samochodu. Także nasi kierowcy podróżujący za granicą nie mają problemów z własnoręczną obsługą dystrybutorów LPG czy CNG.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: Information Market S.A., PIPgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.