REKLAMA
19.11.2012

Przyszłość autogazu niezagrożona

LPG jako zamiennik benzyny ma tę wielką zaletę, że kosztuje połowę jej ceny. A gdyby tak potaniało jeszcze o połowę? Nie będzie oczywiście rozdawane za darmo, ale są ponoć widoki na to, że jego cena spadnie w 2015 r. o 50% w stosunku do obecnie obowiązującej stawki. Taką wiadomość podają nawet dotychczasowi wieszcze upadku branży gazu skroplonego.
REKLAMA
Robert Stępień, PrimaGaz Central Europefot. gazeo.plRobert Stępień, PrimaGaz Central Europe

Skąd takie rewelacyjne scenariusze dla autogazu? Nakreślili go eksperci branżowi podczas IX Spotkania Branży Petrochemicznej – Polski Rynek LPG w Ossie k/Rawy Mazowieckiej. Może zresztą mówienie o scenariuszu jest jeszcze nieco nie na miejscu, ale uznajmy, że mamy pierwszy storyboard, z którego ma szansę rozwinąć się ciekawa historia. Kto i jak na nią wpadł?

Ową krzepiącą wizję najbliższych lat przedstawił Robert Stępień z firmy PrimaGaz. Jego zdaniem, w nieodległej przyszłości dojdzie do sytuacji, w której wydobycie ropy naftowej i produkcja jej przetworów przewyższy popyt na surowiec i jego pochodne. Ponadto, pojawią się nowe źródła zaopatrzenia w LPG, w tym Katar, Algieria czy Nigeria, a nawet sąsiadująca z Polską Białoruś.

Czy możemy już fetować? Z odkorkowaniem szampana lepiej się wstrzymać. Po pierwsze, nadmiar (jakiegokolwiek) produktu na rynku powoduje ograniczenie jego produkcji w celu zapobieżenia znacznej obniżce cen (producenci dbają o to, by im się opłacało). Natomiast wzrost konkurencji na rynku zawsze przyczynia się do obniżek cen, więc jest nadzieja, że – o ile LPG rzeczywiście zacznie trafiać do Polski z nowych kierunków – faktycznie będzie taniej. Albo przynajmniej – jak powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej Bernard Cichocki, prezes firmy Barter – jeżeli Komisja Europejska zdoła w jakiejś formie przeforsować swoje pomysły na zmianę sposobu opodatkowania produktów energetycznych i zwiększy akcyzę na LPG, nie będzie drożej.

Pamiętajmy, że wszystko obraca się na razie w sferze spekulacji i pobożnych życzeń. Szanse są, ale ostatecznie zbyt wiele czynników i warunków musi się spełnić i nałożyć na siebie, by można było uzyskać pewność pomyślnego dla nas zakończenia. Trzeba czekać, ale wierzymy, że wszystko rozwiąże się po myśli fanów oszczędzania za pomocą autogazu. Pół połowy to by naprawdę było coś!

Zapraszamy do przeczytania relacji gazeo.pl z IX Spotkania Branży Petrochemicznej – Polski Rynek LPG.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: IX Spotkanie Branży Petrochemicznej, Dziennik Gazeta Prawnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.