REKLAMA
16.04.2010

Relacja ceny LPG do benzyny najlepsza w tym roku!

Jak podała analizująca rynek paliw firma e-petrol, na początku kwietnia 2010 relacja ceny litra gazu płynnego do litra benzyny bezołowiowej 95 osiągnęła najkorzystniejszy poziom od początku roku. Cieszy nas to bardzo, choć trzeba przyznać, że w pewnym sensie jest to śmiech przez łzy.
REKLAMA
Ceny paliw w kwietniu 2010fot. gazeo.plCeny paliw w kwietniu 2010

Według informacji z 7 kwietnia, stosunek cen osiągnął poziom 46%, przy stawkach 2,19 zł/l (LPG) wobec 4,54 zł/l (Pb95). Z początku, na takie wieści „cieszy się serce, raduje się dusza”, ale kiedy uderzy nas świadomość, że za taki stan rzeczy odpowiada nie taniejący gaz, lecz drożejąca benzyna, mina nieco rzednie. Co bowiem właścicielowi samochodu z instalacją po tym, że relatywnie więcej oszczędza, skoro obiektywnie wcale nie płaci mniej?

Montażyści mogą jednak już rozgrzewać się przed dodatkową pracą, ponieważ drożejąca „wacha” zazwyczaj skłania liczne grono sceptyków do konwersji samochodu na tańsze w eksploatacji zasilanie propanem-butanem. Wszystkich nieprzekonanych, zaprzysięgłych i zdeklarowanych fanów benzyny zachęcamy do skorzystania z naszego Symulatora Opłacalnosci Montażu, który czarno na białym wykaże, o ile mniej bolesne może stać się tankowanie samochodu. Gwarantujemy, że przy odpowiednio dużych przebiegach miesięcznych i wystarczająco długim okresie planowanej eksploatacji nawet najbardziej rozrzutni zastanowią się dwa razy, nim powiedzą gazowi „nie”!

Obecny układ cen na stacjach może również, naszym zdaniem, skłonić użytkowników diesli do przemyśleń nad zasadnością ich dalszego pojenia coraz droższym olejem napędowym. Oczywiście w tym wypadku pole manewru jest ograniczone - silnika wysokoprężnego nie można tak łatwo i tanio przerobić, co skłania ku wdrożeniu rozwiązań bardziej radykalnych (zamiana na model benzynowy i szybka konwersja). Niby mało prawdopodobne, by wielu zdecydowało się na takie kroki (w końcu diesle mało palą i jak się już raz takiego kupiło, to żal nie poczekać, aż się zwróci), ale gaz kosztujący zaledwie 53% tego, co „czarne paliwo” (2,19 kontra 4,12 zł/l) daje do myślenia...

Kierowcy samochodów napędzanych konwencjonalnie niech sobie robią, co uważają za stosowne, my tymczasem cieszmy się korzystną relacją cenową i... przygotujmy się, że wkrótce może ona się jeszcze nieco poprawić. Tym razem już nie przez drożejącą benzynę, lecz dzięki końcowi sezonu grzewczego, który zawsze przynosi zniżki na stacjach sprzedających LPG. Kilkugroszowa przecena gazu sprawi, że nawet wlanie do baku raz na jakiś czas kilku litrów „bezołowiowej” na codzienne rozruchy nie wywoła u nas nerwowych tików i palpitacji serca.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: e-petrol.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.