REKLAMA
22.03.2013

Rosyjskie cło eksportowe na LPG znów w dół!

Wiadomość o podwyżce cła eksportowego na gaz skroplony zrobiła niesamowitą „karierę” we wrześniu 2012 r., podsycając stare jak branża LPG spekulacje, że autogaz podrożeje i przestanie się opłacać. Wpływ rosyjskich obciążeń fiskalnych na ceny był jednak żaden, ale spieszymy uspokoić niepewnych, że tym razem cło wyraźnie obniżono.
REKLAMA
rozlewnia LPGfot. gazeo.plWahnięcia w wysokości cła eksportowego biorą na siebie producenci i dystrybutorzy LPG, a nie końcowi użytkownicy - możemy spać spokojnie

Liczby publikowane na początku jesieni 2012 działały na wyobraźnię, bowiem cło wzrosło wtedy o 130%, do kwoty 172,5 dolarów za tonę. W kolejnych miesiącach tendencja zwyżkowa utrzymywała się, a stawka osiągnęła w lutym 2013 r. poziom 200,3 dolarów za tonę. Niskie ceny LPG na światowych rynkach powodują jednak, że teraz cło „topnieje” w oczach, w przeciwieństwie do mas śniegu zalegających za naszymi oknami.

W marcu jego wysokość spadła o 34% w stosunku do lutego i wyniosła 131,4 $/t, teraz obniżono je ponownie, tym razem o 46%, do kwoty 70,5 $/t. To nadal minimalnie więcej niż w sierpniu 2012, kiedy to – przed nagłośnioną medialnie podwyżką – wynosiło 68,9 $/t, ale wspominamy o tym wyłącznie z kronikarskiego obowiązku, bo różnica 1,6 $/t to żadna różnica. Tym bardziej, że na stacjach obserwujemy już od kilku tygodni odwilż cenową, która zresztą nie stanowi kontynuacji srogiej zimy, lecz następuje po wielu miesiącach stabilizacji. Proponowalibyśmy tematem rosyjskiego cła eksportowego interesować się jak najmniej, bo bezpośredniego przełożenia na nasz rynek detaliczny jest w jego wysokości tyle, co deszczu na Saharze.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Unimot Gazgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.