REKLAMA
16.07.2012

Samoobsługa na stacjach LPG - konkrety w sierpniu

Drgnęło w sprawie samoobsługi na stacjach autogazu. Po piątkowym spotkaniu urzędników z Ministerstwa Transportu oraz resortu gospodarki, powiało optymizmem. Prace będą kontynuowane, a niebawem przedstawione maja być konkretne propozycje, opracowano bowiem zakres zmian w prawie, które umożliwią wprowadzenie samoobsługi.
REKLAMA
fot. gazeo.plInstrukcja bezpiecznego tankowania LPG według przepisów francuskich

Istotne jest to, że oba urzędy widzą potrzebę wprowadzenia samoobsługi i będą dążyć do jej wprowadzenia. Według opinii Ministerstwa Gospodarki, wymogi techniczne w tym zakresie należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Kolejne spotkanie wyznaczono już na sierpień. Według oceny ministerstwa, najważniejsze jest bezpieczeństwo tankowania. Jak tłumaczy rzecznik ministerstwa transportu, Mikołaj Karpiński, proces tankowania gazu różni się od tankowania olej napędowy czy benzyny, dlatego "Potrzebna jest specjalna instrukcja, z którą będą się zapoznawać kierowcy przed tankowaniem, żeby wszystko przebiegało z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa"

Według podstawowych założeń, kierowca m.in. powinien mieć również prawo wyboru, czy chce zatankować samemu czy skorzystać z pomocy pracownika stacji. Rozwiązanie takie zwalniałoby właścicieli stacji z kosztownych szkoleń i konieczności uzyskiwania specjalnych uprawnień do tankowania autogazu. Dzięki temu, według deklaracji koncernów paliwowych, cena LPG przy dystrybutorze mogłaby zostać obniżona nawet o 10 gr za litr. Propozycje zmian w rozporządzeniach konsultowane mają być z przedstawicielami branży i instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwem technicznym (TDT).
Po wielu latach starań o zmiany w przepisach, przedstawiciele branży ostrożnie podchodzą do tematu, wyrażając „zadowolenie” i wskazując na to, że jest to „dobry kierunek zmierzający ku normalności”

W komunikacie MG nie zabrakło politycznego marketingu, bowiem jak twierdzi resort: „Propozycje MG dotyczące łatwiejszego dostępu do tankowania LPG realizują cel deregulacji obszarów działalności gospodarczej w naszym kraju.”
Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: IAR, MG, e-petrolgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.