REKLAMA
02.10.2017

Stacje LPG staną się łatwiej dostępne

Co jest nie tak z dostępnością stacji LPG w Polsce? Nic, ale kto powiedział, że będziemy pisali o Polsce? W naszych podróżach palcem po gazowej mapie świata tym razem zawitaliśmy do... Dominikany. Czemu? Choćby dlatego, że jeszcze nas tam nie było.
REKLAMA

O rynku autogazu na Dominikanie mało kto słyszał. Niewykluczone, że o samej Dominikanie też nie każdy. No i my też. O rynku, bo istnienia kraju byliśmy świadomi, nawet jeżeli tylko w najogólniejszym wymiarze. A tu się okazuje, że tam jeździ więcej samochodów napędzanych LPG niż w niejednym kraju europejskim – 210 tys., a tankują one na 1500 stacjach rozsianych po terytorium tego niewielkiego przecież państewka, zajmującego 2/3 powierzchni wyspy Haiti, czyli niespełna 49 tys. km2. To dobre wyniki, a jednak lokalne władze uznały, że potencjał autogazu jest jeszcze znacznie większy i należy wspomóc jego efektywniejsze wykorzystanie. No, to nam się podoba!

Stacja paliw na Dominikaniefot. auto-gas.netGdy na stacjach paliw pojawią się stanowiska do tankowania LPG, najpierw pojawią się tam klienci, którzy już mają instalacje gazowe w samochodach. Potem zaś ci, których zachęci obecność autogazu na tych obiektach. Ręka rękę myje...

Rzecz bowiem w tym, że obecnie stacje tankowania tańszego zamiennika benzyny są osobnymi obiektami, w dodatku położonymi w trudniej dostępnych miejscach niż stacje dystrybuujące konwencjonalne paliwa. Dominikańskie Ministerstwo Przemysłu rozważa jednak propozycję branży LPG, by autogaz stopniowo zniknął z obskurnych stacyjek przy dziurawych polnych drogach, a pojawił się jako opcja w już istniejących punktach sprzedaży, tak jak to się od kilku lat dzieje u nas. Dzięki temu kierowcy nie musieliby używać dwóch osobnych stacji (nawet jeżeli benzyny potrzebują znacznie rzadziej), a i wizerunek autogazu znacznie by się pojawił.

Grupa ekspertów z ADEIC (Dominikańska Organizacja Producentów Przemysłu Paliwowego) pracuje już nad rozwiązaniami prawnymi, które pozwolą dystrybutorom LPG na „przeprowadzkę” na ogólne stacje paliw. Obecne przepisy (również te regulujące kwestię sprzedaży paliw) więcej w tej materii utrudniają niż ułatwiają, ale skoro pojawiła się wola zmian, ich wejście w życie powinno być jedynie kwestią czasu. Będziemy monitorować sytuację i damy znać, gdy tylko napłyną do nas wieści odnośnie przełomu. To tak na wypadek, gdyby ktoś wybierał się samochodem napędzanym autogazem na Karaiby...


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: auto-gas.netgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.