REKLAMA
24.01.2011

Światowy rynek LPG w oczach WLPGA - pierwsze szacunki

Światowa Organizacja LPG (WLPGA) opublikowała swój najświeższy raport podsumowujący kolejny rok w branży autogazu. „Najświeższy” nie jest tu może najtrafniejszym słowem, ponieważ opracowanie obejmuje nie rok 2010, a 2009. Świadczy to jednak o skrupulatności przy zbieraniu danych. Nim otrzymamy pełną wersję, przedstawiamy najważniejsze dane zawarte w podsumowaniu.

REKLAMA
logo Światowej Organizacji LPGWLPGAlogo Światowej Organizacji LPG


Jak się okazuje, już w 2009 r. Polska utraciła drugą pozycję wśród autogazowych supermocarstw na rzecz Turcji. Czołową lokatę obroniła Korea Południowa, jednak biorąc pod uwagę utrzymujące się na wysokim poziomie tempo wzrostu nad Bosforem, dominacja „azjatyckiego tygrysa” może już nie potrwać długo. Kto wie, może nawet koreańskie imperium LPG upadło, ale dopiero za rok będziemy mogli się o tym przekonać, gdy spłyną potwierdzone informacje? Nie mniej interesująco przedstawiają się kolejne lokaty - 4. zajęła (tu niespodzianka!) Japonia, 5. Włochy, 6. Australia. Jeżeli mielibyśmy obstawiać jakieś przetasowania, typowalibyśmy szybki awans Niemiec i być może Stanów Zjednoczonych do światowej czołówki, ale poczekajmy i zobaczmy. Wiadomo natomiast na pewno, że 6 wymienionych krajów ze ścisłej czołówki zużywa ponad 50% całego światowego autogazu.

Konsumpcja LPG jako paliwa samochodowego wyniosła zaś 21,3 mln ton, co stanowi 9% całkowitego zużycia propanu-butanu na świecie. Jeżeli taka proporcja wydaje się niewielka, dodajmy, że sektor autogazu to najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu LPG na świecie od 5 lat. Wspomniana ilość gazu posłużyła w 2009 r. do napędzenia 15,8 mln pojazdów, co statystycznie oznacza, że każdy zasilany lotnym paliwem samochód zużył go ok. 1,35 tony. Na świecie funkcjonuje zaś 53800 stacji, na których sprzedaje się bardziej ekologiczny substytut benzyny. Średnio, każda z nich w ciągu roku wydała kierowcom prawie 396 ton autogazu. Liczby te już dziś robią wrażenie, a z każdym rokiem na pewno będą przybierać na wyrazistości. Zapotrzebowanie na alternatywne i przyjazne środowisku źródła energii stale wzrasta, a do autogazowego wyścigu stają coraz nowe kraje. Kiedy włączą się do niego Chiny, LPG bardzo spektakularnie zyska na popularności. To jednak nastąpi nie prędzej niż za 5 do 10 lat, chyba że Kraj Środka znów wszystkich zaskoczy swoim niebywałym postępem. Tak czy inaczej, przed autogazem dużo jasnych dni!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: David Tyler (WLPGA)gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.