REKLAMA
19.01.2012

Świece, Fiat i LPG

Firma NGK Spark Plug Europe została wyłącznym dostawcą świec zapłonowych do dwupaliwowych, zasilanych LPG i benzyną silników montowanych w samochodach marki Fiat. Jednostki napędowe wyposażone w świece NGK trafią pod maski większości modeli włoskiego producenta, a także dwóch z oferty spokrewnionej z Fiatem Lancii.

REKLAMA
Świeca zapłonowa ZKR7AI-8 - wkrótce pod maską każdego Fiata z fabryczną instalacją LPGNGKŚwieca zapłonowa ZKR7AI-8 - wkrótce pod maską każdego Fiata z fabryczną instalacją LPG


Ze względu na konieczność spełnienia normy emisji spalin Euro 5 oraz trudniejszymi warunkami pracy świecy zapłonowej w silniku zasilanym gazem, wybór padł na model ZKR7AI-8 z katalogu produktów NGK. Została ona wykonana z metali szlachetnych i wyposażona w spawany laserowo irydowy wierzchołek elektrody środkowej, o średnicy 0,6 mm. Odległość pomiędzy elektrodami wynosi zaś 0,8 mm. W sumie oznacza to, że do uzyskania zapłonu wystarcza niższe napięcie ładunku elektrycznego, a zapłon staje się pewniejszy. Zastosowanie irydu wydłuża natomiast żywotność świecy. Jak deklaruje firma NGK, odstęp między elektrodami świecy pozostaje stały w całym okresie jej eksploatacji.

Świece NGK ZKR7AI-8 będą pracować w znanych fiatowskich jednostkach ośmiozaworowych - o pojemności 1,2 l i mocy 69 KM oraz o pojemności 1,4 l i mocy 77 KM - oraz szesnastozaworowych (1,4 l, 90 KM). Silniki takie wprawiają w ruch pokaźną część modeli turyńskiego producenta: Pandę, 500, Ideę, Grande Punto i Bravo. Za sprawą technicznego podobieństwa niektórych samochodów w ramach koncernu Fiat, taka sama jednostka 1,4 8V, oczywiście również „uzbrojona” w świece NGK, znajdzie się w dwóch Lanciach - produkowanej w Tychach Ypsilon oraz minivanie Musa, tożsamym z Fiatem Idea i będącym jego elegantszą odmianą. Życzymy owocnej współpracy!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

gazeo.pl
źródło: NGKgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.