REKLAMA
21.08.2014

Taksówki LPG w Mediolanie

Autogaz najskuteczniej pomaga obniżać koszty tankowania tym, którzy dużo jeżdżą. A że mało kto jeździ tyle, co taksówkarze, właśnie oni odnoszą największe korzyści z zamiany klasycznych paliw na LPG. Nowe gazowe taksówki weszły właśnie do służby w Mediolanie.
REKLAMA
Napędzana LPG taksówka Citroën Berlingo przystosowana do przewozu niepełnosprawnychfot. Cavagna GroupTransformer - gdy potrzeba, przewiezie pasażera na wózku, zaś na co dzień jest po prostu pięciomiejscowym samochodem

To nie są „taryfy”, do jakich przywykliśmy. Zamiast przypadkowej zbieraniny samochodów, mamy tu do czynienia z flotą takich samych Citroënów Berlingo, w dodatku specjalnie przerobionych pod kątem potrzeb niepełnosprawnych pasażerów na wózkach inwalidzkich. Całe przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki współpracy trzech firm: Citroën Italia (samochody), Rolfi Special Trims (konwersja nadwozia) i Cavagna Group (również konwersja, tyle że na zasilanie LPG).

W efekcie powstał pojazd, który nazwano Citroën Berlingo Freespace For All, który dzięki niskiej podłodze i rampie najazdowej znacznie bardziej niż standardowe egzemplarze „berlinki” nadaje się do przewozu osób na wózkach. Gdzie, pomimo takiej przeróbki, zamontowano zbiornik autogazu? Po obniżeniu podwozia torus nie zmieściłby się już w tradycyjnym dla francuskich aut koszu na koło zapasowe, a we wnętrzu szkoda przestrzeni (gdy nie podróżuje nim niepełnosprawny pasażer, Freespace jest tradycyjnym samochodem pięciomiejscowym).

Rewolucyjność taksówek we włoskiej stolicy mody polega na zmianie podejścia – zamiast podwyższać dach i montować windę dla wózków, „wydłużono” wnętrze pojazdu w dół i zastosowano prostą rampę. O ile jednak przy podniesionym dachu można by użyć standardowego zbiornika LPG we wnęce koła zapasowego lub pod podłogą, tutaj konieczne okazało się rozwiązanie dedykowane, opracowane specjalnie na potrzeby mediolańskich „cytryn”. Samochody, przygotowane częściowo z myślą o zbliżającej się wystawie światowej Expo 2015, już jeżdżą po Mediolanie. Obyśmy jak najszybciej doczekali się podobnych na ulicach naszych miast.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: Cavagna Groupgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.