REKLAMA
02.04.2012

Tankujemy letni gaz!

Od 1 kwietnia na stacjach autogazu sprzedawana jest letnia mieszanina gazu płynnego. W okresie letnim (od 1 kwietnia do 30 listopada) tankowany autogaz składa się z około 40% propanu i 60% butanu.
REKLAMA

Dzieje się tak za sprawą rozporządzenia Ministra Gospodarki z 12 grudnia 2011 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla gazu skroplonego (LPG). Od wczoraj do naszych zbiorników LPG trafia tzw. mieszanka D. Czemu służy zmiana sprzedawanej mieszaniny LPG? Zimą, gdy temperatury są ujemne, niezwykle istotne dla prawidłowej pracy silnika zasilanego autogazem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu tzw. prężności par, czyli zdolności do prawidłowego odparowania gazu płynnego. Autogaz dostosowuje się wtedy do wymagań poprzez zmianę proporcji butanu i propanu w składzie mieszaniny. W mieszaninie dominuje wtedy bardziej odporny na mróz (czyli lepiej odparowujący w niskich temperaturach dzięki niższej temperaturze wrzenia) propan. Latem problem prężności par nie występuje, ponieważ nawet butan ma wystarczająco niską temperaturę wrzenia. Dlatego też droższy propan zastąpić można tańszym butanem. Letni gaz oferowany będzie aż do 30 listopada, kiedy z dystrybutorów do samochodowych zbiorników popłynie znów gaz zimowy.

Zmiana typu mieszaniny wiąże się zwykle z wiosenno-letnią obniżką ceny autogazu. Dane historyczne wskazują, że sytuacja taka trwać może aż do czerwca – początku wakacyjnych wojaży.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: informacja własnagazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.