REKLAMA
27.02.2018

Temperatury spadają, ceny autogazu również

Przywykliśmy, że gdy temperatury za oknem spadają, ceny LPG na stacjach rosną. Zima 2017/2018 funduje nam sytuację zgoła odwrotną, na co absolutnie nie zamierzamy narzekać. Tu i ówdzie stawka poniżej 2 zł/l to już norma!
REKLAMA

Koniec lata w środku zimy

Z jakiegoś powodu Łódź to jedno z „najtańszych” miast dla kierowców samochodów napędzanych autogazem – kiedy ceny tego paliwa spadają, nam pierwszym przychodzi cieszyć się z faktu, że cyfra 2 na początku stawki na pylonie stacji zmienia się na jedynkę. Na pewno są jeszcze w Polsce miejsca, gdzie ta – jakże przyjemna – zmiana warty nie nastąpiła, ale nie da się zaprzeczyć, że ceny spadają. Gdzieniegdzie udaje się już nawet zatankować za mniej niż 1,90 zł/l, co jest powrotem do końca lata 2017 r. A przecież mamy środek zimy i trzaskające mrozy...

Ceny paliw pod koniec lutego 2018 r.fot. gazeo.pl2,50 zł oszczędności na każdym litrze przy cenie 1,90 zł/l? Tak musi być w raju...

Sezon grzewczy nie rusza autogazu

Ponieważ sektor autogazu stanowi w naszym kraju ponad ¾ całego rynku LPG, rozpoczęcie czy zakończenie sezonu grzewczego ma coraz mniejszy wpływ na ceny autogazu. Inaczej niż w ubiegłych latach, podwyżki i obniżki pojawiają się w sposób mniej przewidywalny, przynajmniej dla tych, którzy na co dzień nie zajmują się analizowaniem rynku paliwowego. Śledzenie trendów notowań ropy naftowej na światowych giełdach w korelacji z kursem dolara i rosyjskim cłem eksportowym na pewno pozwoliłoby zawczasu przewidywać nadchodzące ruchy cenowe, ale na pewno wymaga to więcej wysiłku niż wystarczająca dotąd świadomość, że zimą i w wakacje będzie drożej, a wiosną i jesienią taniej.

Wszystkie paliwa tańsze

Paliwa konwencjonalne również w ostatnich tygodniach regularnie tanieją, co ma dla nas znaczenie o tyle, że do samochodu „pędzonego” gazem też trzeba czasem zatankować nieco benzyny, a zimą, za sprawą niższych temperatur zewnętrznych i dłuższych rozgrzewek przed przełączeniem w tryb LPG, nawet więcej niż zazwyczaj. Średnia ogólnopolska to dziś 4,59 zł/l, ale lokalnie można trafić na „bezołowiową” tańszą nawet o 20 i więcej gr/l. Nic zresztą dziwnego, skoro LPG trafia się nawet po 1,88 zł/l, a w ujęciu średnim nadal wart jest 2,05 zł/l. Oby ta tendencja utrzymała się jak najdłużej, ale zazwyczaj obniżki kończyły się zawsze wtedy, kiedy wyrażaliśmy tego typu życzenia, więc niech chociaż nie będzie drożej.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrol.plgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.