REKLAMA
28.02.2011

Użytkownicy LPG mogą spać spokojnie

Sytuacja polityczna w krajach arabskich jest bardzo napięta. Zamieszki w Libii i pozostałych krajach regionu zdestabilizowały rynki obrotu ropą naftową. Mimo że nie ma bezpośrednich powodów do podwyżek cen czarnego złota, nastroje firm i inwestorów nie są najlepsze. Próby spekulacji ropą naftową i narastające nastroje paniki wśród kupujących, powodują skokowe wzrosty cen ropy na światowych giełdach.

REKLAMA
Ceny autogazu na stacjach paliw zaczynają spadać Gazeo.plCeny autogazu na stacjach paliw zaczynają spadać


Jak ocenia Jakub Bogucki analityk firmy E-Petrol, sytuacja, jaką możemy obserwować w ostatnich tygodniach na światowym rynku naftowym z pewnością niepokoi wielu kierowców aut jeżdżących na tradycyjnych paliwach. W mijającym tygodniu ceny benzyny 95 podskoczyły w Polsce średnio o 4, a oleju napędowego o 8 groszy. Autogaz w tym samym okresie potaniał w Polsce o dwa grosze. Czy zatem LPG może w tej sytuacji - szalejących cen ropy - liczyć na większe zainteresowanie konsumentów, jako coraz tańsza alternatywa paliwowa? Zdecydowanie tak. Biorąc po uwagę, że głównym źródłem dostaw LPG na nasz rynek jest Rosja, nie należy się spodziewać problemów z tym surowcem.
Od kilku tygodni średnie ceny hurtowe na polskiej granicy wschodniej zasadniczo obniżają się - i to w sposób bardzo gwałtowny - za nimi natomiast z wolna podąża półhurt i wreszcie ceny detaliczne na stacjach. Jeżeli w najbliższym czasie utrzymałyby się ceny hurtowe na obecnych poziomach - a nic na razie nie wskazuje na możliwość ich wzrostu - autogaz pozostanie atrakcyjny cenowo, a nawet można spodziewać się jego minimalnych obniżek na litrze, bowiem LPG nie poddaje się identycznym trendom rynkowym, jak ropa i jego cena jest znacznie bardziej stabilna.

Niebawem początek wiosny, a to tradycyjnie początek okresu spadku ceny autogazu na stacjach paliw spowodowany m.in. mniejszym zapotrzebowaniem LPG na cele grzewcze oraz zmianą proporcji mieszaniny propan-butan na „letnią”, w której zmniejszona jest ilość drogiego propanu.
Według danych historycznych, tendencja spadkowa ceny LPG utrzymać się może aż do połowy czerwca.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Wojciech Mackiewicz
źródło: E-PETROLgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.