REKLAMA
03.07.2017

Wakacje - pora na oszczędzanie

Wakacje rozpoczęte! Dzieci i młodzież mają wolne przynajmniej do początku września (studenci jeszcze o miesiąc dłużej), jednak dla większości z nas oznacza to najwyżej 2-3 tygodnie „laby”. Nie ma tego złego – jest czas, by konwertować samochód przed wyjazdem!
REKLAMA
Rodzina na wakacjachfot. iStockOni pojechali na wakacje samochodem napędzanym LPG, dlatego są tacy szczęśliwi. Bądź jak oni

Obniżkom cen autogazu na stacjach wydaje się nie być końca. Wprawdzie stawki różnią się wyraźnie między regionami Polski, co sprawia, że na kilkusetkilometrowej trasie można zatankować LPG za 1,59, 1,92 albo i 2,24 zł/l, ale ogólnopolska średnia z tygodnia na tydzień prezentuje się coraz atrakcyjniej, w notowaniu z 29 czerwca wynosząc 1,86 zł/l. To najtaniej od przełomu sierpnia i września 2016, a co ciekawe, gaz nie tylko w tym sezonie nie podrożał przed wakacjami, ale nawet nie przestał tanieć. Oczywiście czekanie z konwersją na koniec sezonu urlopowego i tak nigdy nie miało sensu (bo benzyna zawsze kosztowała dwa razy więcej), ale w tym roku montaż instalacji LPG tuż przed wyjazdem ma wyjątkowy ładunek sensu.

Oczywiście, wydanie 2500-3000 zł na montaż systemu gazowego tuż przed zaplanowanymi wakacjami, które też swoje kosztują, może nie być zawsze łatwe, ale po pierwsze wiele warsztatów oferuje spłatę w systemie ratalnym, a po drugie część inwestycji zwróci się już po pierwszej podróży. Weźmy na przykład wyjazd o 400 km od domu (czyli z centralnej Polski nad morze lub na Mazury) samochodem, który w trasie potrzebuje 10 l LPG na 100 km. Biorąc pod uwagę zwiedzanie miejscowych zabytków i atrakcji załóżmy, że przebieg wyniesie równy 1000 km, co wiąże się ze zużyciem 100 l autogazu za 186 zł, licząc wg średniej ceny krajowej. Jeżeli ten sam samochód potrzebuje 8 l benzyny na 100 km, pokonanie nim 1000 km oznaczałoby zakup 80 l paliwa w cenie 4,34 zł/l, czyli wydatek ponad 347 zł. Konwersja pozwala zatem zatrzymać w kieszeni ponad 160 zł, czyli równowartość trzech rodzinnych biletów wstępu na basen, do muzeum czy do parku rozrywki. A to tylko jeden wyjazd i to wcale niedaleki – wypad do Włoch (1400 km w jedną stronę, prawdopodobnie ponad 3000 km łącznie z uwzględnieniem wycieczek na miejscu) zwiększa kwotę oszczędności trzykrotnie, do 480 zł. A to już nawet prawie 20% kosztu montażu. Nikt nam nie powie, że nie warto.

Decyzji o poddaniu samochodu adaptacji nie warto odwlekać z jeszcze jednego powodu. Kto nie zdecyduje się przed wakacjami, prawdopodobnie nie zdecyduje się aż do kolejnej wiosny, bo po wakacjach z kasą krucho, potem już blisko zima, a na wiosnę będzie taniej i zobowiązań finansowych mniej, więc można się w końcu pokusić. Fakt, pieniądze wyda się dopiero za pół roku, ale też dopiero za pół roku zacznie się oszczędzać. Sześć miesięcy jazdy na benzynie to 6000-7500 km, co w przypadku naszego przykładowego samochodu (8 l benzyny albo 10 l LPG na 100 km) oznacza wydatek na paliwo rzędu 2080-2600 zamiast możliwych 1100-1400 zł, na których zajedzie się tak samo daleko. 1000-1200 zł oszczędności to już od jednej trzeciej do połowy kosztu konwersji, a więc po pół roku można być daleko w trakcie odzyskiwania zainwestowanych pieniędzy albo dopiero zaczynać. Tym, którzy nie chcą czekać, polecamy Wycenę Instalacji LPG, dzięki której szybko uzyskają profesjonalną wycenę montażu w dobrym warsztacie blisko domu. Od myślenia o oszczędzaniu nie zostanie Ci w kieszeni ani złotówka – po prostu zacznij już dziś!


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: informacja własna, e-petrol.pl (notowania cen paliw)gazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.