1

Temat: spadają obroty w zależności od tego jak zimny jest silnik

Witam, auto mazda 626 2.0 16v, instalacja gazowa brc sekwencja, reduktor GENIUS 1200.
Na zimnym silniku(tak samo benzyna i gaz) podczas jazdy po wrzuceniu luzu (najczęściej ostatnie metry przed skrzyżowaniem, czasem z hamulcem, czasem bez) obroty zjeżdżają na dół do 0 i auto gaśnie. Prawdopodobnie jest to kwestia słabego akumulatora, ale po takim zgaśnięciu jeśli silnik jest kompletnie zimny mam problem z jego ponownym uruchomieniem (licznik kilometrów przygasa). Jak już dojadę i się zatrzymam (wszystko cały czas na luzie) obroty tylko falują (o tym później), nie zjeżdżają na dół.
W miarę rośnięcia temperatury silnika obroty spadają, ale mniej, na nagrzanym silniku problem jest dużo, dużo mniejszy. Jednak w całym zakresie temperatur, zarówno na gazie jak i benzynie obroty falują na luzie (amplituda koło 100-200).

Podejrzewam problem z reduktorem, ale czy w takim razie na benzynie nie powinien dobrze "chodzić"?

Jeśli okaże się, że tak, to mam w planach kupno zestawu naprawczego za 100zł i wymianę własnoręcznie membrany itd, jestem studentem, dlatego boję się trochę kupna nowego reduktora.

Mam w planach jutro jechać do dobrego gazownika, ale żeby móc zaoszczędzić te parę złotych proszę Państwa o odpowiedź na pytanie, czy jest jakiś sposób, aby sprawdzić samemu w domu czy to właśnie reduktor sprawia problem?

Albo macie Państwo jakieś sugestie co to może być innego w samochodzie, pamiętając o zależności od temperatury?

Pozdrawiam serdecznie przyjaciół od gazu big_smile


Ps. Dzisiaj było u mnie w nocy koło 0 stopni, szyby oszronione. Odpaliłem auto, zgasło (być może jeszcze się nie przestawiłem na nie, mam je półtora tygodnia :roll: i może za szybko puściłem sprzęgło, albo "samo" zgasło), próbowałem odpalić na nowo, rozrusznik się kręcił, po 2-3 próbach po przekręceniu kluczyka nic się nie działo, rozrusznik nie kręcił, tylko ikonki się pojawiały na desce. Poczekałem kilka minut i auto zapaliło "na dotyk".

2

Odp: spadają obroty w zależności od tego jak zimny jest silnik

Czy silnik uruchamia sie na gazie czy na benzynie :?: Skoro problem dotyczy obydwu paliw to mało prawdopodobne żeby przyczyna tkwiła tylko w elemencie instalacji gazowej, chyba że mapa wtrysku benzyny w sterowniku jest rozjechana, ale objawy wtedy są nieco inne. Zaleciłbym sprawdzenie układu benzynowego i zapłonowego na początek, silnik pracując na benzynie nie powinien falować ani gasnąć cool

3

Odp: spadają obroty w zależności od tego jak zimny jest silnik

Odpala się na benzynie i automatycznie się przełącza na gaz po jakimś czasie, nawet nie wiedziałem, że może się odpalać na gazie od razu. Albo źle zrozumiałem pytanie.

Układ wtryskowy albo zapaskudzona przepustnica? Tak poza gazem rozmawiając... ?

4

Odp: spadają obroty w zależności od tego jak zimny jest silnik

Skoro problemy są takie jak opisałeś to raczej występują na benzynie, i tu najpierw bym sprawdzał. A ten układ gazowy będzie się zawsze odpalał na benzynie.

5

Odp: spadają obroty w zależności od tego jak zimny jest silnik

Może to być zabrudzona przepustnica, ale również występują usterki regulatora biegu jałowego lub usterka czujnika położenia przepustnicy.

6

Odp: spadają obroty w zależności od tego jak zimny jest silnik

Opcja uszkodzonego/zabrudzonego parownika odpada?

7

Odp: spadają obroty w zależności od tego jak zimny jest silnik

Problemy z gaśnięciem na zimnym silniku mogą też wskazywać na usterkę reduktora. Możesz sprawdzić we własnym zakresie czy np. nie puszcza gazu. Od reduktora idzie do kolektora cienki wężyk. Po jeździe na gazie i wyłączeniu silnika zdejmij go przy kolektorze i zobacz czy nie ulatnia się z niego gaz.