Hyundai Tucson jest obecny na rynku od 20 lat, bowiem jego debiut rynkowy przypada na rok 2004. Obecnie dostępna jest czwarta generacja tego modelu. Pojazd testowany przez gazeo.pl był trzecią generacją Tucsona w wersji poliftowej.
Hyundai Tucson trzeciej generacji zadebiutował oficjalnie na targach Geneva Motor Show w 2015 r., by już w drugiej połowie 2015 r. trafić do salonów jako model 2016.
Na New York International Auto Show 2018 zaprezentowano poliftowego Hyundaia Tucsona III generacji, który z zewnątrz wyróżnia się m. in. nową atrapą chłodnicy i prostokątną klapką wlewu paliwa (wcześniej była okrągła).
Zmiany objęły także wnętrze (tablicę przyrządów). Poliftowy Tucson III generacji trafił do sprzedaży jako model 2019. Z kolei wiosną 2019 r. Hyundai Tucson zadebiutował w wariancie N-Line, czyli nawiązującym do sportowych tradycji koreańskiej marki.
Taki właśnie samochód, czyli Hyundai Tucson III generacji w odmianie N-Line trafił do redakcji gazeo.pl. Samochód został użyczony do testu przez firmę Landi Renzo Polska. Jak nietrudno się domyślić zastosowano w nim instalację gazową marki Landirenzo.
Zastosowany w prezentowanym samochodzie silnik 1.6 T-GDi z rodziny Gamma II o oznaczeniu kodowym G4FJ to czterocylindrowa jednostka napędowa o pojemności skokowej 1 600 cm³. Silnik jest zasilany benzyną za pośrednictwem układu wtrysku bezpośredniego, który dawkuje paliwo wprost do komór spalania poszczególnych cylindrów.
Za dostarczenie powietrza w odpowiedniej ilości odpowiada turbosprężarka z turbiną o konstrukcji twin scroll, co oznacza, że jest ona zasilana spalinami pochodzącymi z różnych cylindrów dzięki czemu ich przepływy nie zakłócają się wzajemnie i więcej energii spalin jest przekazywane na łopatki turbiny. Dzięki temu silnik reaguje niezwłocznie na polecenia kierowcy wydawane pedałem gazu nawet przy niskich prędkościach obrotowych wału korbowego. Powietrze ze sprężarki przez chłodnicę powietrza doładowującego trafia do układu dolotowego silnika.
W układzie rozrządu, który odpowiada za dostarczanie powietrza do komór spalania i usuwania z nich spalin odpowiada 16 zaworów (po 2 dolotowe i 2 wylotowe w każdym cylindrze). Są one napędzane za pośrednictwem dwóch wałków rozrządu zamontowanych na głowicy cylindrów. Oba otrzymują napęd z wału korbowego za pośrednictwem przekładni łańcuchowej poprzez zmieniacze faz rozrządu (Dual CCVT – Continous Variable Valve Timing).
Tak skonfigurowana jednostka napędowa osiąga moc maksymalną o wartości 177 KM przy 5 500 obr./min. a maksymalny moment obrotowy wynosi 265 Nm i utrzymuje się w szerokim zakresie prędkości obrotowych wału korbowego od 1 500 do 4 500 obr./min.
Hyundai Tucson III z silnikiem 1.6 T-GDi z bezpośrednim wtryskiem benzyny (kod silnika G4FJ) został poddany konwersji na zasilanie LPG z wykorzystaniem instalacji Landirenzo Omegas Direct w firmowym warsztacie firmy Landi Renzo Polska.
W skład gazowego układu zasilania Landirenzo Omegas Direct zastosowanego w Hyundaiu Tucsonie z silnikiem 1.6 T-GDi wchodzą zasadniczo takie same elementy jak w każdej innej samochodowej instalacji gazowej. W odróżnieniu od uniwersalnych instalacji LPG do silników z pośrednim wtryskiem benzyny, do jednostek napędowych z wtryskiem bezpośrednim stosowane są dedykowane instalacje gazowe, które oprócz dawkowania paliwa gazowego do kanałów dolotowych poszczególnych cylindrów silnika, otwierają okresowo wtryskiwacze benzynowe, by uchronić przed uszkodzeniem znajdujące się w komorach spalania ich końcówki. Dlatego silniki z bezpośrednim wtryskiem benzyny podczas jazdy na LPG zużywają niewielką ilość benzyny, która służy właśnie do smarowania i ochrony przed przegrzaniem wtryskiwaczy benzynowych.
Ilość miejsca pod klapką wlewu benzyny w poliftowym Tucsonie III (klapka prostokątna w odróżnieniu od okrągłej w przedlifcie) jest na tyle duża, że można było zastosować pełny wlew LPG, który nie wymaga stosowania redukcji przy tankowaniu. Jest szybciej i wygodniej.
Zastosowano zawór tankowania Landi Renzo by Tomasetto model AT08, w którym (jak w każdym innym zaworze tankowania) znajduje się zawór zwrotny. Przy tankowaniu zapewnia on przepływ autogazu tylko w stronę zbiornika.
Z zaworu tankowania, LPG w stanie ciekłym z dystrybutora na stacji paliw, poprzez termoplastyczny przewód wysokociśnieniowy Faro o średnicy 8 mm, przepływa do wielozaworu i przez umieszczony w nim drugi zawór jednokierunkowy trafia do zbiornika autogazu.
Zastosowany wielozawór Tomasetto model AT02 jest zamontowany w zbiorniku LPG. Jest on przystosowany do współpracy z zamontowanym w Tucsonie III zbiornikiem o wysokości 230 mm. Wielozawór ma pełne wskazanie poziomu gazu. Jest on wyświetlany na przełączniku rodzaju zasilania, który jest zamontowany w okolicach miejsca kierowcy.
Wielozawór jest zamontowany w przestrzeni gazoszczelnej zbiornika toroidalnego zamkniętej od strony bagażnika szczelną homologowaną pokrywą. Przestrzeń ta jest wentylowana (na wypadek wystąpienia nieszczelności lub zadziałania zaworu bezpieczeństwa w wielozaworze) poprzez specjalny kanał wyprowadzony pod samochód. Służy on także jako przejście dla termoplastycznych przewodów wysokociśnieniowych Faro (wejściowego od zaworu tankowania i wyjściowego, którym LPG w stanie ciekłym przepływa ze zbiornika do dalszych elementów instalacji gazowej, które znajdują się już w komorze silnikowej).
W wielozaworze znajduje się szereg zaworów, w zdecydowanej większości działających samoczynnie, które zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania samochodowej instalacji gazowej.
W skład każdego wielozaworu wchodzą następujące elementy:
Cały układ wysokiego ciśnienia LPG, czyli wszędzie gdzie LPG występuje w fazie ciekłej wykorzystuje do połączeń pomiędzy poszczególnymi jego elementami termoplastyczne przewody Faro.
We wnęce koła zapasowego (pod podłogą bagażnika) Hyundaia Tucsona III generacji zamontowano toroidalny zbiornik LPG, który nie ogranicza przestrzeni bagażowej auta.
Zastosowano toroidalny zbiornik 720/230 o pojemności 74 l, który mieści 59,2 l LPG.
Ze zbiornika LPG w fazie ciekłej przepływa samoistnie (pod własnym ciśnieniem), poprzez przewód termoplastyczny Faro o średnicy 6 mm, w kierunku komory silnikowej, w której znajdują się kolejne elementy gazowego układu zasilania.
Pierwszym z tych kolejnych elementów jest reduktor Landirenzo LI10 Turbo Maggiorato, w którym następuje zmiana stanu skupienia LPG z fazy ciekłej na fazę gazową. Jest ona kierowana do dalszej części instalacji, której końcowymi elementami są wtryskiwacze dawkujące ją do kanałów dolotowych poszczególnych cylindrów.
Zadaniem reduktora jest także utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia fazy gazowej LPG, które gwarantuje prawidłową pracę wtryskiwaczy odmierzających odpowiednie porcje paliwa gazowego, zgodnie z chwilowym zapotrzebowaniem jednostki napędowej. Wydajność reduktora Landirenzo LI10 Turbo Maggiorato z powodzeniem pokrywa zapotrzebowanie jednostki napędowej G4FJ na paliwo gazowe (znacznie je przewyższa).
Reduktor Landirenzo LI10 Turbo Maggiorato jest urządzeniem zintegrowanym z elektrozaworem gazowym, w którym znajduje się także filtr fazy ciekłej LPG z wymiennym wkładem.
Elektrozawór w reduktorze (podobnie jak elektrozawór w wielozaworze na zbiorniku) także otwiera się samoczynnie po uruchomieniu silnika i zamyka po jego przejściu na zasilanie benzyną lub wyłączeniu, także wtedy, kiedy silnik zostaje unieruchomiony bez woli kierowcy (np. w czasie kolizji czy wypadku drogowego).
Z reduktora faza lotna LPG trafia do filtra, który pozbawia ją zanieczyszczeń mogących pojawić się w LPG po zmianie stanu skupienia.
W gazowym układzie zasilania Landirenzo Omegas Direct zastosowano filtr fazy lotnej Landirenzo FSU Rotor. Jest to filtr typu odstojnikowego z wymiennym wkładem filtracyjnym. Znajdująca się na wkładzie specjalna kierownica sprawia, że przepływająca przez obudowę filtra faza lotna LPG jest wprawiana w ruch wirowy. Dzięki temu w separacji zanieczyszczeń wykorzystywana jest siła odśrodkowa, która działając na cięższe cięższe cząstki powoduje, że osadzają się one na ściankach obudowy i spływają na dół odstojnika. Poliestrowy wkład filtra, przez który przepływa faza lotna zapewnia dokładną separację drobniejszych zanieczyszczeń.
Po filtracji faza lotna LPG przepływa przez czujnik ciśnienia i temperatury gazu Landirenzo LR025 (5,5 bara), który określa jej ciśnienie i temperaturę oraz dodatkowo mierzy ciśnienie panujące w układzie dolotowym silnika. Na podstawie m. in. tych parametrów sterownik określa odpowiednią dla danych warunków pracy jednostki napędowej dawkę paliwa gazowego, którą przez otwarcie na odpowiedni czas odmierzają wtryskiwacze gazowe.
Pochodzący z czujnika ciśnienia i temperatury fazy lotnej LPG sygnał ciśnienia fazy lotnej LPG, oprócz wyliczania dawki paliwa przez sterownik odpowiada także za przełączenie silnika na zasilanie benzyną, kiedy kończy się LPG w zbiorniku. Spadające ciśnienie fazy lotnej LPG jest wykrywane przez czujnik ciśnienia i temperatury fazy lotnej LPG a odczytany przez sterownik sygnał powoduje przełączenie jednostki napędowej na zasilanie benzyną.
Czujnik ten stanowi także zabezpieczenie samochodowej instalacji gazowej. Wykrywany przez niego gwałtowny spadek ciśnienia w instalacji w wyniku np. jej rozszczelnienia powoduje, że silnik natychmiast przełącza się na zasilanie benzyną.
Wszystkie sygnały zbierane z czujników oraz sygnały sterujące wtryskiwaczami benzynowymi są analizowane przez sterownik LPG, który na tej podstawie steruje pracą wtryskiwaczy gazowych.
Obliczone przez sterownik Landirenzo DI60NG2 porcje paliwa gazowego są dawkowane do kolektora dolotowego przez wtryskiwacze LPG. Zmiana dawki paliwa gazowego jest realizowana przez sterownik LPG przez zmianę czasów otwarcia wtryskiwaczy gazowych.
W Hyundaiu Tucsonie 1.6 T 177 KM (kod silnika G4FJ) zastosowano wtryskiwacze GIRS.
Końcówki wtryskiwaczy benzynowych pracują w skrajnie niekorzystnych warunkach (wysoka temperatura i szybkozmienne ciśnienie w bardzo dużym zakresie).
Pracą gazowego układu paliwowego zawiaduje sterownik Landirenzo DI60NG2. Steruje on pracą wtryskiwaczy gazowych oraz okresowo otwiera wtryskiwacze benzynowe realizując dotrysk, który zapewnia sprawność ich działania.
Niewielki udział benzyny w czasie pracy silnika na LPG pozwała na skuteczne chłodzenie wtryskiwaczy benzynowych przez przepływające przez nie paliwo, które dodatkowo usuwa z ich końcówek zanieczyszczenia.
Działanie sterownika Landirenzo DI60NG2 jest wspierane przez...
Sterownik Landirenzo DI60NG2 z pomocą nowego emulatora wtryskiwaczy sprawnie panuje nad spalaniem w całym zakresie obciążeń i zapobiega nadczytywaniu adaptacji wtryskiwaczy benzynowych. Taka konfiguracja pozwala także do niezbędnego minimum ograniczyć spalanie benzyny podczas jazdy na gazie. W tym przypadku jesteśmy znacznie poniżej 15%.
Robert Szenfeld, Application & Development Manager, Landi Renzo Polska
W prezentowanym Hyundaiu zastosowano okrągły przełącznik Landirenzo, który zamontowano w miejscu pozwalającym na obserwację poziomu LPG w zbiorniku oraz informacji jakim paliwem jest silnik aktualnie zasilany. W przełączniku znajduje się także buzzer, który akustycznie informuje kierowcę o przełączeniu silnika na zasilanie benzyną po wyczerpaniu zapasu LPG w zbiorniku.
Przełącznik zamocowano za pośrednictwem specjalnego pierścienia, który niweluje krzywiznę powierzchni, w której go zamontowano zapewniając odpowiednią estetykę.
Auto prowadzi się bardzo dobrze. Ale trzeba pamiętać, że jest to SUV o nieco wyżej położonym środku ciężkości. Układ napędowy wyposażony w automatyczną 7-biegową skrzynię przekładniową (2-sprzegłową) pracuje znakomicie, przekładnia umożliwia wykorzystanie w pełni parametrów jednostki napędowej. Jednak w czasie jazd autostradowych przy niewielkich zmianach obciążenia (podmuchy wiatru czy też niewielkie wzniesienia) skrzynia redukowała przełożenie tak jakby samochód nie miał wystarczającej wartości siły napędowej na kołach by pokonać zwiększone opory ruchu, które z punktu widzenia kierowcy wydawały się zmieniać w bardzo niewielkim zakresie, nieuzasadniającym zwiększenia przełożenia w układzie napędowym.
Instalacja Landirenzo zastosowana w Tucsonie działała bez zarzutu. Silnik pracował płynnie bez żadnych, nawet minimalnych oznak nieprawidłowości działania. Jedynie czas przełączania na zasilanie LPG był nieco dłuższy ale to wynika z doświadczenia jakie ma Landi Renzo na rynku montażu instalacji gazowych w samochodach nowych. Wyższa temperatura przełączania auta na LPG powoduje, że silnik po zmianie zasilania pracuje stabilnie bez jakichkolwiek niepokojących objawów. Jest to bardzo ważne w nowych samochodach, których systemy nadzorujące proces spalania wykrywają najmniejsze nieprawidłowości w zasilaniu jednostki napędowej. Z drugiej jednak strony późne przełączanie na LPG (przy wyższej temperaturze cieczy chłodzącej silnik) wpływa na nieco wyższe zużycie benzyny.
Bardzo zaskoczył nas sposób montażu reduktora w komorze silnikowej tuż obok zbiornika wyrównawczego układu chłodzenia, czyli bardzo wysoko jak na OEM-owe standardy Landi Renzo (właściwie już nieco pod poziomem lustra cieczy chłodzącej w zbiorniczku) ale bardzo ergonomicznie pod względem późniejszych czynności obsługowych. Znakomity dostęp do reduktora upraszcza jego okresową obsługę z wymianą wkładu filtra fazy ciekłej. Montowane w warunkach fabrycznych gazowe układy zasilania Landirenzo (np. w Daciach) mają reduktory umieszczane głęboko w komorach silnikowych i ich obsługa wymaga użycia podnośnika. W prezentowanym Tucsonie wszystkie czynności związane z obsługą i ewentualnymi naprawami, czy wymianami poszczególnych podzespołów, można wykonywać po podniesieniu pokrywy silnika.
Zamontowanie filtra fazy lotnej także nie budziło zastrzeżeń. Znakomity dostęp i w związku z tym prosta wymiana wkładu to bardo istotne zalety takiego montażu, zarówno reduktora jak i filtra fazy lotnej LPG.
W czasie jazd testowych Hyundaiem Tucsonem z silnikiem 1.6 T-GDi o mocy 177 KM (kod G4FJ) udostępnionym przez firmę Landi Renzo Polska przejechaliśmy łącznie ponad 1 300 km w różnych warunkach drogowych, od szybkich "przelotów" autostradowych po typowo miejską eksploatację.
Na wspomnianym dystansie Hyundai Tucson z silnikiem 1.6 T-GDi o mocy 177 KM (kod G4FJ) zużył średnio na każde 100 km 10,39 l autogazu i 2,18 l benzyny.
Zgodnie z notowaniem e-petrol z 2 kwietnia 2025 r. litr autogazu kosztuje w Polsce średnio 3,11 zł a litr benzyny 5,98 zł.
Zatem koszt przejechania 100 km Tucsonem 1.6 T-GDi 177 KM wynosi 32,31 zł za LPG + 13,04 zł za benzynę czyli w sumie 45,35 zł.
Na benzynie auto zużywa nawet do 13-15 l na 100 km, co przy w. w. cenie benzyny stanowi koszt od około 80 do ponad 90 zł.
Z prostej matematyki wynika zatem, że użytkowanie Tucsona na gazie jest około 2-krotnie tańsze niż na benzynie co potwierdza, że autogaz jest najtańszym z powszechnie dostępnych na rynku nośników energii, nawet w stosunku do energii elektrycznej ładowanej na stacjach komercyjnych.
Autogaz potwierdza zatem swój potencjał w zakresie możliwości około 2-krotnego ograniczania kosztów użytkowania pojazdów, co jest niezmiennym faktem od ponad 30 lat obecności na rynku gazu płynnego jako paliwa silnikowego.
Landi Renzo Polska po raz kolejny pokazuje, że konwersja na zasilanie LPG silnika z bezpośrednim wtryskiem benzyny jest jak najbardziej możliwa i nawet przy niewielkim udziale benzyny jest rozwiązaniem ekonomicznie uzasadnionym.
Przelicz opłacalność instalacji LPG w swoim aucie w Kalkulatorze gazeo.pl
Opłaca się? Zamów wycenę na stronie Wycena instalacji LPG gazeo.pl
Sprawdź ofertę filtrów LPG ZWM Czaja w nagaz24.pl
Zobacz stronę producenta:
LandiRenzo wczytywanie wyników...
gazeo.pl to portal o instalacjach LPG. Znajdziesz tutaj informacje o tym, jaka instalacja gazowa w samochodzie jest najlepsza oraz które instalacje LPG można zamontować do aut z silnikami Diesla. Zamieszczamy najnowsze informacje o tendencjach cen LPG na świecie i w Polsce. Publikujemy praktyczne i rzetelne informacje dla wszystkich, dla których instalacje gazowe są codziennością. Dla nas instalacje gazowe to nie tylko praca - autogaz to nasza pasja.
Aby utworzyć konto Warsztatu, należy zgłosić dane firmy: 609-966-101 lub biuro@gazeo.pl