1

Temat: gaz do subaru?

Witam,
popełniłam przestępstwo, zagazowałam subaru forestera z turbodoładowaniem. Przeważyły oczywiście względy finansowe sad
Mam nadzieję, że nie będę żałować. Gazownik zainstalował polską instalację Sekłel firmy Lecho, czy coś w tym stylu. Czy ktoś zna ten układ, czy jest odpowiedni do mojego subaru?
I jeszcze jedno pytanie: montażysta proponował mi podpięcie na stałe OBD, aby zoptymalizować zużycie. Nie mam pojęcia o co chodzi?!!! Czy ktoś mi odpowie z czym to się je? I czy w to wchodzić?
Pozdrawiam

2

Odp: gaz do subaru?

Subaru to automat czy manual ? bo od tego zależy czy podpinać OBD na stałe czy nie? Jeśli ma manualną skrzynię biegów, to można śmiało podpiąć na stałe OBD. Umożliwi to wzbogacanie mieszanki w zależności od odczytów korekt systemu OBD. Regulacja będzie się odbywała automatycznie na podstawie korekt OBD.

3

Odp: gaz do subaru?

ojej, nie spodziewałam się, że ktoś odpowie smile dziękuję
rozumiem, że pyta Pan o rodzaj skrzyni? Manualna, oczywiście.
A co to znaczy, że regulacja będzie się odbywała automatycznie?

4

Odp: gaz do subaru?

Automatycznie to znaczy automatycznie. Jedziesz autem a sterownik na podstawie korekt OBD dobiera odpowiednie parametry i na bieżąco je wprowadza, czyli mapa nie jest sztywna tylko w zależności od obciążenia i warunków jazdy jest na bieżąco korygowana.

5

Odp: gaz do subaru?

I jak jeździ teraz auto z podpiętym OBD na stałe. Proszę zamieścić relację.

6

Odp: gaz do subaru?

witam, niestety nie dojechałam narazie do gazownika, auto jeździ fajnie, nawet nie zauważam kiedy się przełącza! super. mam nadzieję, że zużycie będzie nie duże.
ale do gazownika pojadę a jakże, mówił żebym przyjechała za jakiś czas na dodatkową regulację więc wówczas podepnę te obd.
dziękuję za odpowiedzi
relację oczywiście zamieszczę!

7

Odp: gaz do subaru?

goran napisał/a:

Subaru to automat czy manual ? bo od tego zależy czy podpinać OBD na stałe czy nie? Jeśli ma manualną skrzynię biegów, to można śmiało podpiąć na stałe OBD.


Ehm...

A jak ma automat, to OBD nie można podłączyć? Co to za androny?!

8

Odp: gaz do subaru?

W Subaru Forester z automatyczną skrzynia biegów są dwa komputery, jeden od skrzyni drugi od silnika i w przypadku podłączenia na stałe OBD, sterownik gazowy nie połączy się z systemem OBD. Połączenie będzie możliwe tylko za pomocą interfejsu OBD.

9

Odp: gaz do subaru?

Bzdura.

10

Odp: gaz do subaru?

SEQUEL LECHO w Subaru

SebastianS napisał/a:

Bzdura.

Gdybyś jeszcze rozwinął swoją "genialną" myśl, to może inni forumowicze pomyśleli, że się choć trochę znasz. Ale widocznie na tyle cię stać. Zresztą takiej odpowiedzi właśnie od ciebie SebastianS spodziewałem się. Teraz oczywiście będziesz się wywyższał jakie to dobre są instalacje, które ty montujesz. Ale zanim odpowiesz to dobrze przeczytaj poprzednie odpowiedzi i zastanów się dobrze. Nawet dwa razy się zastanów.

11

Odp: gaz do subaru?

Służę uprzejmie. Już rozwijam swoją myśl, żeby wszyscy użytkownicy forum zobaczyli, ze piszesz bzdury i wyciągnęli wnioski, kto się zna, a kto zabiera głos bez sensu.

Bzdurą jest twierdzenie, że w sytuacji kiedy w aucie jest automatyczna skrzynia biegów, niemożliwe jest zrealizowanie stałego połączenia z OBD do sterownika gazu. Obecność autom. skrzyni biegów w niczym nie przeszkadza, jeśli chodzi o uzgodnienie protokołu komunikacji pomiędzy sterownikiem LPG a modułem odpowiedzialnym za komunikację w jednym z protokołów przewidzianych przez standard OBD-II lub EOBD ze strony samochodu. Nie ma znaczenia, czy podłączony zostanie skaner diagnostyczny OBD, czy sterownik LPG, który w tym momencie realizuje w pewnym sensie dokłądnie tą samą funkcję - tj. nawiązuje komunikację i przyjmuje ramki z danymi przesyłanymi przez złącze, lub ew. wysyła ramki z komunikatami w drugą stronę (np. polecenie skasowania błędów).
Róznica polegająca na fakcie że na podstawie odczytanych przez OBD-II informacji, sterownik LPG podejmuje pewne działania, a skaner nie - oczywiście nie ma znaczenia, bo aktywność sterownika LPG odbywa się już całkowicie poza komunikacją z OBD.

Reasumując - gdyby miało - jak pisze goran - nie dać się podłączyć na stałe OBD do sterownika LPG z powodu automatycznej skrzyni biegów, to dokładnie tak samo - nie dałoby się podłączyć w takim aucie skanera OBD.

Tyle. Mam nadzieję, że użytkownicy wyrobili sobie zdanie na temat wątku, oraz zabierających w nim głos...  :mrgreen:

12

Odp: gaz do subaru?

:evil:
kurcze, napisałam posta i nie pojawił się na forum sad
powtórzę więc raz jeszcze:
byłam u gazownika na przeglądzie, spalanie wyszło mi na 306 km, starczyło 42 litry gazu. auto dobrze jeździ, różnica jest praktycznie nie odczuwalna smile jedynie przeszkadza mi pikanie przełącznika  gdy kończy się gaz, ale powiedziano mi, że można to "pikanie" wyłączyć, uff
idąc za waszą radą poeksperymentuję i podłączono mi Te MAGICZNE OBD, zobaczymy w jaki sposób wpłynie to na jazdę. Mam nadzieję, że nie będę żałować smile

13

Odp: gaz do subaru?

jezeli zrobili to z glowa to powinno byc ok, a jak tylko podlaczyli to moze byc ciekawie.
zdaj relacje po paru zbiornikach

14

Odp: gaz do subaru?

współczesny samochód to już dawno nie jest jeden komputer z procesorem , tylko kilka niezależnych procesorów realizujących własne programy i komunikujące się po magistrali ,cżęsto  światłowodowej a nie po drucikach  :mrgreen: . Twierdzenie , że nie można się skomunikowac z OBD z powodu istnienia kilku komputerów jest absurdalne. Ten sam procesor komunikujący się ze skanerem OBD czy sterownikiem lpg , jednocześnie obsługuję komunikację po magistrali w zupełnie innym standardzie, różnym dla różnych marek i pozostaje to bez jakiegokolwiek związku , czy upośledzenie komunikacji OBD.
ECU samochodu komunikuje się więc z kilkoma innymi autonomicznymi procesoirami i bez problemu obsługuje prymitywny port OBD/CAN.
Pewna analogia z komputerem i możliwosciami przyłączenia różnych urządzeń peryferyjnych oraz jednoczesnego użytkowania kilku różnych portów komunikacji i aplikacji.
Nawet durny pomiar temperatury realizowany jest coraz częściej cyfrowo : czujnik temperatury jest układem scalonym ( a zasadzie mikroprocesorem z własnym adresem i logiką) mierzącym temperaturę, skalujacym , linearyzującym pomiar i przetwarzającym go na sygnał cyfrowy , potrafiącym pracowac w magistrali i komunikować się bez dodatkowych wodotrysków.
Trochę się rozgadałem  :razz:

15

Odp: gaz do subaru?

manio123, powiedz nam tylko ile za tym strat a ile zyskow wink bo wyklad sensowny byl.

16

Odp: gaz do subaru?

Świetny wykład na temat OBD

Oba wykłady kolegów SeastianaS i manio123, są wyczerpujące i dowodzą że koledzy, świetnie rozumieją teorię. Tylko, że często praktyka ma mało wspólnego z teorią.

17

Odp: gaz do subaru?

o matko, ale zima!!!
no więc OBD jeździ, ma się całkiem dobrze smile pikania nie ma wink
spalanie wzrosło o 2 litry, ale do końca nie jestem przekonana, że to za sprawą podłączenia tych kabelków, bo przecież warunki drogowe się zmieniły, prawda?
jako, że tfu tfu wszystko jest ok na razie tak zostanie.
oby do wiosny!
reasumując: OBD w Subaru jest ok!!!! Polecam i dziękuję za wsparcie!