Temat: Mazda 6 I instalacja BRC

Witam, to mój pierwszy post więc od razu przejdę do rzeczy. Założyłem instalacje LPG do mojej Mazdy parę dni temu. Instalacja to BRC Sequence 24.11, kontrolki MY09, zbiornik 47L (T63004712L), bez lubryfikatora (!).

Do zbiornika weszło ok. 37,2L. Pierwszego dnia zrobiłem na nim ok. 72KM (z czego może 3-4km z klimatyzacją) w mieście w Bydgoszczy (godziny szczytu, wiec głownie korki). Zauważyłem że po ok. 30KM zgasła pierwsza dioda na wskaźniku BRC, natomiast przy ok. 70KM druga dioda. Pojechałem więc na stacje dolać do pełna aby obliczyć ile mi spaliło - wyszło 11,06L.

Teraz moje pytania.
1) Wychodzi na to że spalanie Mazdy wyszło 15L/100 - czy to nie aby za dużo?
2) Nie wydaje mi się aby te diody tak szybko powinny gasnąć. Jakie powinny być wartości domyślne dla tego zbiornika jeśli chodzi o stany poszczególnych diod?
3) Obroty silnika po instalacji (i gaz i benzyna) są lekko ponad 750 na jałowym. Wydawało mi się że wcześniej trzymał te 750, teraz wskazówka lubi się lekko wychylić do ok. 2mm na kreskę - czy tak powinno być?
4) Kontrolki trochę ospale reagują na zatankowanie gazu tzn. miga rezerwa, tankuje do pełna - kontroli odświeżają się po ok. kilometrze. Chyba że w między czasie wyłączę silnik i włączę ponownie - wtedy odświeży - niby pierdoła, ale czy też macie takie objawy?
5) Raz zauważyłem bardzo leciutkie falowanie obrotów na jałowym (+/- 30obr.) - czy to normalne na LPG?
6) Po włączeniu klimy i jej wyłączeniu jest chwilowy skok obrotów (1-2sek) do ok. 1100 (na LPG).
7) Jak wygląda sprawa integracji sterownika BRC z komputerem pokładowym - chodzi mi o spalanie. Czy jest to dokładne, ew. jaka jest dopuszczalna tolerancja?

Pytanie dodatkowe nie związane z LPG - moja Mazda ma standardowe radio (bez nagłośnienia BOSS).
8) Grają mi tylko przednie głośniki, nie tylne . Jak sprawdzić co może być przyczyną ciszy w tylnych głośnikach? Jest jakiś bezpiecznik czy coś? (od czasu zakupu grały tylko przednie)


Mazda była kupiona we wrześniu 2011 roku. Olej który jest wlany jest oryginalny Mazdy 5W30. Nie zauważyłem poza w/w pytaniami póki co innych objawów które mogły by wskazywać na nieprawidłowe zachowanie samochodu. Przebieg samochodu to ok. 162kkm

Panowie, chce jechać do gościa na ew. poprawki (bo widzę że jest co poprawiać). Moje pytania dotyczą więc co mam mu wypunktować, czego żądać. Nie chce słyszeć od niego że "ten tym tak ma" albo "to normalne". Dlatego dam sobie jeszcze czas do niedzieli i w poniedziałek do gościa uderzę. Mam nadzieje że uda wam się mi pomóc, za co z góry bardzo dziękuje.

2

Odp: Mazda 6 I instalacja BRC

A ile w takich warunkach pali benzyny?
Poszczególne diody są orientacyjne, najczęściej prawidłowo wskazuje dioda od rezerwy i pełnego stanu zbiornika.
Obroty powinny zostać sprawdzone przyrządem diagnostycznym, nie powinny być wyższe jak przed montażem. No i jeszcze dochodzi subiektywne złudzenie użytkownika że są wyższe po montażu.
Wskazanie poziomu ma pewne bezwładności elektroniki, i faktycznie resetuje poziom po ponownym uruchomieniu silnika.
Klima nie powinna w zauważalny sposób wpływać na pracę silnika, chyba że tak samo działa na benzynie bo tak ustalił to konstruktor.
Spalanie paliwa pokazywane przez komputer pokładowy jest wynikiem przeliczenia parametrów pracy silnika dystansu wychylenia przepustnicy czasu wtrysku benzyny itd, i dotyczy tylko benzyny, sterownik silnika nie wie że samochód porusza się na lpg i nieznane mu są realne ilości spalanego paliwa gazowego.