1

Temat: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Posiadam Fiata Pandę 1.2 69km z fabryczną instalacją Tartarini. Przyspieszenie i elastyczność samochodu na gazie, choć są bardzo słabe, nie odbiegają od wyników na benzynie, natomiast prędkość maksymalna jest rozczarowująco niska (licznikowe 142 km/h), podczas gdy na benzynie jest to 165km/h. Aby na LPG auto utrzymywało 120km/h muszę wciskać gaz w ok. 25-30%, natomiast dalsze wciskanie nie daje juz zbyt dużego przyrostu prędkości. Co jest przyczyną takiego zachowania samochodu?

I jeszcze przy okazji 2 pytania: :wink:
1. Jakie są różnice w warunkach pracy silnika na wysokich obrotach podczas zasilania LPG i benzyną?
2. Czy podczas pracy na LPG po zdjęciu nogi z gazu sterownik odcina paliwo, tak jak ma to miejsce na benzynie? Chciałem sprawdzić ile autko spali podczas maksymalnie ekonomicznej jazdy (miasto + trasa, hamowanie silnikiem z redukcjami przed każdymi światłami) i byłem negatywnie zaskoczony wynikiem 6,9l/100km

2

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Jest to prawdopodobnie efekt złego strojenia instalacji w warsztacie. Tartarini to najczęściej montaż serwisu autoryzowanego Fiata, w którym po zamontowaniu przeprowadzono autokalibrację i wydano pojazd klientowi.
Skoro ten wynik był negatywnym zaskoczeniem to jaki był w porównawczym teście, czyli ta sama trasa w tych samych warunkach, na benzynie :?:

3

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Test na benzynie również był. Spalanie wyszło 4,8l/100km. Z tą kalibracją rzeczywiście może być problem, ponieważ po zakupie auto na LPG gasło podczas pracy na jałowych obrotach, np. przy dojeździe do świateł. Słyszałem, że prawie wszyscy użytkownicy Pand z Tartarini mieli to samo. W serwisie podpięli Pandę pod komputer, zmienili coś w ustawieniach i przestał gasnąć, ale o spadku Vmax na LPG już nie chcą słyszeć i twierdzą, że to normalne.

4

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Wynik testu na benzynie był wykonany kiedy?

Typowe podejście serwisu autoryzowanego Fiata, i nie tylko :sad: Różnica owszem może wystąpić, ale nie tak duża :???:

5

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Test na benzynie robiłem kilka dni po teście na LPG, czyli pod koniec czerwca. Spalanie jeszcze jakoś da się przeżyć, ale nie rozumiem tak dużego spadku Vmax. To chyba nie jest efekt kalibracji, bo prędkość nie jest liniową funkcją mocy silnika. 142km/h zamiast 165 oznacza spadek mocy z fabrycznych 70 do ok. 45km. Przy takim zdławieniu znacznie pogorszyłaby się dynamika auta, ale nie zaobserwowałem takich objawów. Dlatego wydaje mi się, że dziura w momencie obr. jest powyżej 3500obr., czyli w zakresie nieużywanym w mieście, ale na autostradzie. Chyba muszę pojechać na hamownię i porównać wykresy dla PB i LPG. Może to przekona "fachowców" z ASO do naprawy gwarancyjnej.  :wink:

6

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Jeżeli masz zamiar jechać na hamownie to zamiast wracać do pseudo fachowców zleć strojenie lpg i będzie po kłopocie. cool

7

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Dokładnie tak zrobię cool  Znalazłem dobry zakład z hamownią który się tego podjął. Chcą w sumie 300zł za wykresy dla obu paliw i diagnostykę z regulacją instalacji. To chyba rozsądna cena.

8

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Jeżeli wiedzą co zrobić to jest bardzo rozsądna cena. Ciekaw jestem jaki będzie wynik tej wizyty. cool

9

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Nic hamownia nie wniesie do regulacji instalacji. Auto gasło bo wtryski tandetne i nie wyrabiały na wolnych obrotach z powodu zbyt którkich czasów. W ASO zmniejszyli ciśnienie gazu czym wydłużyli czasy na wolnych obrotach i zamaskowali przyczynę gaśnięcia, ale nie ma nic za darmo bo jednocześnie skutkuje to brakiem mocy "u góry". Nie da się tego ustawić na najtańszsych wtryskach . Rozwiązanie są dwa : wymienić wtryski na lepsze lub podeprzeć się benzyną.
Inna sprawa , że jazda pandą z takimi prędkościami ... to raczej kategoria sportów ekstremalnych. Warto natomiast sprawdzić czy auto wtedy nie jedzie na ubogiej mieszance bo się wtryski zapętlaja.

10

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

manio123 napisał/a:

Warto natomiast sprawdzić czy auto wtedy nie jedzie na ubogiej mieszance bo się wtryski zapętlaja.

to jest prawie pewne, że tak właśnie się dzieje, stąd mocno zaniżona v-max, a w gratisie wizja uszkodzenia silnika zbyt wysoką temperaturą spalania wynikającą z ubogiej mieszanki.

11

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Bardzo dziękuję za trafną diagnozę :wink: , ale nie przypuszczałem że problem jest aż tak poważny. Wtryskiwacze muszą być przyczyną, bo wszystko idealnie zgadza się z moimi obserwacjami (normalny dół, brak mocy ma górze). Ciekawe jakie wtryski mi tam zamontowali, pewnie jakiś najtańszy odrzut z odzysku :sad:

Jeśli chodzi o szybką jadę Pandą to był tylko jednorazowy test, ale przy okazji wylazł problem o którym inaczej bym się nie dowiedział. Wiem że uboga mieszanka LPG jest bardzo niebezpieczna dla silnika i dobrze że mogę jeszcze w porę zareagować, zanim poczyni spustoszenia w głowicy.

Jestem rozczarowany profesjonalizmem ASO także po tym, jak na pierwszym przeglądzie wlali mi tani półsyntetyk zamiast 5W-40 zalecanego przez producenta. Myślicie że warto samemu zapłacić za nowe wtryski czy użerać się z serwisem o bezpłatną wymianę w ramach gwarancji?

12

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Skoro instalacja była dobrana w serwisie autoryzowanym i nie poprawią błędów przez wymianę listwy na inną, to można wysłać pismo do Fiat Auto Poland z opisem problemu. Często znacznie przyśpiesza to pozytywne załatwienie sprawy, a takim będzie wymiana listwy wtryskowej na inny typ. cool A co do sprawdzania czy przy tych prędkościach mieszanka jest uboga, no właśnie między innymi do tego wymyślono hamownie, żeby nie robić tego na ulicy i nie powodować zagrożenia dla otoczenia, no i nie narazić się na dodatkowe dofinansowywanie skarbu państwa. :???:

13

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

pisz , pisz , bardzo się wystraszą  :shock: ,  zacytuj też forumowe opinie to całkiem padna w wrazenia  :mrgreen:  Niczego nie wskórasz , to więcej niż pewne. Nie szukaj fachowców od czegokolwiek w ASO. Tam nie ma fachowców , bo jak już się przypadkowo wyszkolą to szybko idą gdzie indziej. Montują najtańsze zestawy i 99% klientów jest zadowlolonych, więc i problemu nie ma ? Jesteś zdecydowaną mniejszością, nie znajdziesz zrozumienia - to pewne. Dla spokoju sumienia poproś o wymianę na szybsze wtryskiwacze . Za dopłatą oczywiście. Zakosztuje nie więcej niż hamowania, ale efekt pozytywny możliwy. Choć gwarancji też nie ma bo to ASO tylko.

14

Odp: Bardzo niska prędkość maks. na LPG

Jako, że instalację dobierał autoryzowany serwis to istnieje coś takiego jak niezgodność produktu z umową. Klient umówił się na montaż instalacji do swojego samochodu z "fachowcami" oni teraz ponoszą odpowiedzialność za nieprawidłowy dobór elementów. Tu nie chodzi o straszenie kogokolwiek, tylko wyegzekwowanie swoich praw od partaczy. Ponieważ pośrednio stronami w tej sprawie są Fiat Auto Poland i Autogaz Śląsk, Do nich też wystosowałbym odpowiednie pisma, odpowiadają przecież za umiejętności serwisów w swoich sieciach. cool