Temat: BIULETYN cng.auto.pl - nr 9 (16) - wrzesień 2010

BIULETYN cng.auto.pl - nr 9 (16) - wrzesień 2010

Witam Państwa!
Chciałbym przekazać kilka ważnych informacji z ostatniego miesiąca, związanych z rynkiem CNG. Pochodzą z portalu cng.auto.pl

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG
---
Zmiana zarządu stowarzyszenia NGV Polska
30.09.2010
We wrześniu 2010 roku nastąpiły zmiany w składzie zarządu stowarzyszenia NGV Polska. W nowej kadencji zasiądą tam dwie osoby związane z portalem cng.auto.pl - Bartłomiej Kamiński oraz Karol Wieczorek. Obecnie stowarzyszenie jest w dalszej fazie reaktywacji i rozpoczyna kolejne prace mające na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności i podjęcia nowych przedsięwzięć mających na celu promowania metanu do zasilania pojazdów w Polsce.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … olska.html

---
Rząd Niemiec zamierza nadal promować pojazdy zasilane gazem ziemnym - kontynuacja ulg podatkowych
22.09.2010, ngvglobal.com
Rząd Republiki Federalnej Niemiec nakreślił nowe założenia długofalowej strategii energetycznej, zakładającej promowanie wykorzystania gazu ziemnego i biometanu jako paliwa w transporcie. Pod tytułem roboczym "Wyzwanie mobilności", rząd wyraźnie ujął: "Rząd Republiki Federalnej Niemiec będzie wspierał rozwój rynku pojazdów zasilanych gazem ziemnym". Promowanie wykorzystania metanu w transporcie poprzez ulgi podatkowe ma się przełożyć na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … iemny.html

Stacje tankowania CNG
---
>> Otwarcie stacji CNG w Przemyślu dla użytku publicznego <<
We wrześniu 2010 roku Miejski Zakład Komunikacji w Przemyślu zdecydował się na otwarcie stacji CNG dla użytkowników pojazdów prywatnych. Stacja ta działa już od kilkunastu lat, jednak przez długi okres czasu tankowała wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej. Aktualnie działa w trybie 24 godzinnym, a płatność za zatankowane paliwo można regulować również kartą płatniczą (przy transakcjach powyżej 20 zł). Dystrybutory do tankowania są zlokalizowane na stacji paliw, gdzie zatankujemy również benzynę, olej napędowy czy LPG.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … owska.html

---
Obniżka cen na stacjach PGNiG. Teraz 2,21 zł brutto za m3 CNG
Z dniem 8 września 2010 na stacjach należących do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA została obniżona cena paliwa CNG. Wynosi ona 2,21zł brutto za 1m3 paliwa.

Szczegółowe informacje na temat zasad ustalania ceny 1m3 CNG na stacjach PGNiG oraz archiwalne ceny tego paliwa znajdziecie Państwo na stronie:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … olsce.html

---
Stacja CNG w Krakowie przy ul. Balickiej już po remoncie
Z dniem 30 października 2010 stacja CNG w Krakowie przy ul. Balickiej została uruchomiona w pełnym wymiarze godzin po generalnym remoncie. W trakcie modernizacji wymieniono starą sprężarkę na dwie nowe aparatury firmy Galileo, o wydajności 600 m3/h każdy. Na stacji zamontowano też nowe dystrybutory tankowania gazu CNG.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … lileo.html

---
Perspektywa otworzenia stacji CNG w Bielsku-Białej - są pierwsze efekty!
Pod koniec sierpnia 2010 otrzymaliśmy informację, że na terenie Bielska-Białej przy ul. Sarni Stok powstanie stacja CNG. Nawiązaliśmy kontakt z Instytutem Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL i dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie zainteresowane podmioty doprowadziły do otwarcia pierwszej stacji CNG w Bielsku-Białej. Dalszych szczegółów będziemy dostarczać w kolejnych biuletynach.
Więcej informacji
http://cng.auto.pl/pl/component/content … rezna.html

---
Stacje niedostępne publicznie - Poznań, Zgorzelec
Kontynuujemy szeroko zakrojone działania na rzecz udostępnienia dla użytku publicznego trzech wyłączonych stacji CNG – w Poznaniu, Przemyślu i Zgorzelcu.
-
Poznań - Kostrzewo
Części użytkowników z Wielkopolski ta stacja jest już znana. Jest ona uruchomiania w awaryjnych sytuacjach. Jednak wnosimy, że skoro wówczas nie ma przeszkód dla tankowania pojazdów prywatnych, również w normalnych sytuacjach powinna ona być dostępna dla użytku publicznego, nawet w godzinach 7:00-15:00 w dni powszednie.
http://cng.auto.pl/forum/stacja-cng-poz … -vt831.htm
-
Zgorzelec
Doskonałe położenie stacji, bezkonkurencyjne ceny paliwa w okolicy oraz zoptymalizowana wydajność pozwala sądzić, że ta stacja musi być czynna. Kiedy wreszcie ruszy po awarii?
http://cng.auto.pl/forum/stacja-cng-zgo … -vt253.htm

---
Starachowice - punkt tankowania CNG na potrzeby gazowni
28.09.2010
Górnośląski Zakład Obsługi Gazownictwa pochwalił się na swojej witrynie internetowej uruchomieniem stacji CNG w Starachowicach. Z zamieszczonych na stronie zdjęć można wywnioskować, że jest to obiekt o małej wydajności, zbudowany na podstawie sprzętu FuelMaker. Z nieoficjalnych informacji wynika, że stacja została zainstalowana na terenie tamtejszej Gazowni i nie jest dostępna publicznie.
Więcej informacji
http://cng.auto.pl/pl/component/content … iemny.html

---
Operator logistyczny VOS Logistics otwiera pierwszą stację tankowania LNG w Holandii
26.09.2010
Firma Vos Logistics przy udziale podmiotów zewnętrznych - Mercedes-Benz, Van Gansewinkel i Indox CryoEnergy Spain, zainicjowała proces wdrażania ekologicznego paliwa LNG (skroplony gaz ziemny) dla ciężarówek. We wrześniu 2010 roku prezes Holenderskiej Izby Transportowej, Pieter Hofstra otworzył stację tankowania LNG w Holandii. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Europie Północno-Zachodniej. Głównym celem wdrożenia nowego paliwa jest zmniejszenie emisji CO2 w transporcie.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … iemny.html

Małe sprężarki CNG
---
Debiut małej sprężarki CNG marki Motor Jikov
We wrześniu 2010 roku zadebiutowała na polskim rynku mała sprężarka CNG – Motor Jikov MJ05. Jest to sprawdzona i solidna konstrukcja produkcji czeskiej. Posiada wydajność ok. 7m3/h, co pozwala obsługiwać kilka pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym w ciągu doby. Sprężarka jest objęta 24-miesięczną gwarancją, a jej obsługą serwisową zajmuje się jedna z renomowanych firm z Krakowa.
Więcej informacji oraz multimedia:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … mj-05.html

Wieści z rynku motoryzacyjnego
Samochody osobowe
---
Nadjeżdża nowy VW Passat EcoFuel zasilany CNG!
W kolejnej generacji VW Passata znajdziemy znany już nam silnik EcoFuel - 1.4 TSI o mocy 150 KM. Właśnie się dowiedzieliśmy, że producent z Wolfsburga zamierza produkować swoją flagową limuzynę z jednostką zasilaną sprężonym gazem ziemnym.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/pojazdy/osobowe/k … 10-b7.html

Samochody dostawcze
---
Znamy ceny VW Caddy Ecofuel w wersji modelowej na 2011. Już wkrótce demo w Poznaniu - wyłącznie w Krotoski-Cichy
Kilka dni temu w polskich salonach pojawiły się cenniki zmodernizowanego VW Caddy Ecofuel. Dzięki uprzejmości przedstawiciela VW w Poznaniu - firmy Krotoski-Cichy - możemy przedstawić Państwu je w tym miejscu. Ceny użytkowego Volkswagena w wersji dostawczej zaczynają się od 77.846 PLN, a w wersji osobowej od 75.244 PLN. Już wkrótce u zaprzyjaźnionego dealera VW Krotoski-Cichy będzie można testować model po face liftingu zasilany CNG. Gorąco zapraszamy!
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … -2011.html

---
Mocarny Włoch o ekologicznym sercu
Test Iveco EcoDaily 3.0 NaturalPower (CNG)
Właśnie mija 11 lat, odkąd w swojej ofercie Iveco oferuje dostawczy model Daily przystosowany do zasilania sprężonym gazem ziemnym (CNG). W tym czasie producent sprzedał już 4000 tego typu pojazdów. Dzięki uprzejmości przedstawiciela producenta w naszym kraju – Iveco Polska, mieliśmy możliwość przetestowania kolejnej generacji ekologicznego pojazdu, który pojawił się w ofercie producenta na rynku polskim w 2009 roku.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … r-cng.html

Autobusy
---
Dwa nowe autobusy Tedom zasilane CNG w Mielcu
31.08.2010
Do Mielca przyjechały już dwa nowe autobusy marki Tedom zasilane sprężonym gazem ziemnym. Ten pojazd komunikacji miejskiej o oznaczeniu  C 12 G pojawił się w ofercie czeskiego producenta stosunkowo niedawno, jednak powoli zyskuje sobie uznanie w naszej części Europy. Ten sam model autobusu brał udział w VII Superteście Ekonomii, gdzie wygrał w kategorii najniższego kosztu przewiezienia jednego pasażera na dystansie 100 kilometrów. W Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Mielcu eksploatowane są już 4 pojazdy tego czeskiego producenta.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … -2010.html
---
Tedom wprowadza przegubowy model C 18 G
infobus.pl
Czeski producent autobusów miejskich Tedom cały czas wzmacnia swoją ofertę. Teraz - po modernizacji wersji 12-metrowych - przyszedł czas na od dawna oczekiwaną wersję przegubową - C18 G.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … ubowy.html

Pojazdy ciężarowe
---
Scania: nowe silniki gazowe do ciężarówek i autobusów
scania.pl, 24.09.2010
Nowa generacja silników, które mogą być zasilane zarówno biogazem, jak i gazem ziemnym, ma oferować osiągi zbliżone do silników wysokoprężnych. Jednostki są zoptymalizowane pod kątem zastosowania w pojazdach dystrybucyjnych, śmieciarkach i autobusach miejskich i dostępne w wielu konfiguracjach.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … -2010.html

---
Volvo | Gaz - pomost do transportu neutralnego pod względem emisji CO2
7 września 2010, volvotrucks.com/pl
Szwedzki producent samochodów ciężarowych Volvo Trucks uznaje gaz za najbardziej realną alternatywę dla oleju napędowego, jako paliwa dla silników wysokoprężnych. Ma to związek przede wszystkim z możliwością stosowania neutralnego dla klimatu biogazu. &quot;Paliwo to pozwala nam skutecznie zająć się najbardziej palącym problemem - redukcją emisji dwutlenku węgla &quot; mówi Lars Martensson, dyrektor ds. ochrony środowiska w Volvo Trucks.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … iemny.html
---
Duży zakup floty ciężkich pojazdów w Sheffield, w Wielkiej Brytanii. Nowa stacja tankowania sprężonego biometanu - bioCNG
25.09.2010, ngvglobal.com
Firma wywożąca odpady w Sheffield - Veolia Environmental Service, zakupiła największą flotę pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) w Zjednoczonym Królestwie. Już niedługo na ulicach tego miasta pojawi się 10 niskowejściowych śmieciarek Mercedes Econic NGT.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … iogas.html

SPORT
---
Sobota na Motorsport Arena Oschersleben - podium dla Steinhofa, Gładysz 14.
Występujący gościnnie Rene Rast wygrał sobotni wyścig na Motorsport Arena Oschersleben. Jednak komplet punktów przypadł Krisowi Heidornowi, który zajął 2. miejsce. Maciek Steinhof uplasował się na 3 pozycji i utrzymuje tytuł wicelidera ze stratą 24 oczek do Heidorna. Adam Gładysz po kłopotach technicznych w sesji kwalifikacyjnej zajął 14. miejsce.
Więcej informacji
http://cng.auto.pl/pl/component/content … sz-14.html
---
Niedziela na Motorsport Arena Oschersleben - Maciek Steinhof siódmy, Adam Gładysz 14. O Tytule mistrza zdecyduje ostatni wyścig na Hockenheimring
W niedzielnym wyścigu Scirocco CUP na Motorsport Arena Oschersleben niezbyt wiodło się Polakom - dotychczasowy vicelider klasyfikacji generalnej Maciek Steinhof zajął siódme miejsce, przez co spadł na trzecie miejsce. Adam Gładysz zajął 14 miejsce. Wyścig ponownie wygrał ponownie Rene Rast, zaś komplet punktów zgarnął Jann-Hendrik Ubben, dzięki czemu wyprzedził w generalce Maćka. W dalszym ciągu nie jest pewne, kto zostanie tegorocznym mistrzem serii. Szanse na zwycięstwo nadal zachowują Heidorn, Ubben i Steinhof.
Więcej informacji:
http://cng.auto.pl/pl/component/content … sz-14.html

Działalność cng.auto.pl
---
cng.auto.pl - na szczycie w Googlach z hasłem CNG
W sierpniu po wpisaniu hasła &quot;CNG&quot; w najpopularniejszej w Polsce wyszukiwarce Google nasz portal wyświetlany jest jako drugi na liście wyników. Wyższą lokatę posiada tylko Wikipedia, która jest zawsze priorytetowo traktowana przez tą wyszukiwarkę. Dzięki temu możemy łatwiej docierać z rzetelną informacją do osób zainteresowanych sprężonym gazem ziemnym w Polsce.
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu!
---
Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!
Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.
http://www.cng.auto.pl
http://www.cng.auto.pl/forum
http://mapa.cng.auto.pl

---
Poszukujesz atrakcyjnej domeny CNG? Przejrzyj koszyk domen cng.auto.pl
Dysponujemy łatwo rozpoznawalnymi domenami związanymi z CNG. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rozwój portalu CNG.
Więcej informacji:
http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=10109573

---
Tankujesz CNG, zapisz swoje współrzędne!
Ponawiamy prośbę zapisywania współrzędnych GPS stacji CNG w Polsce. Posługując się własną nawigacją, a następnie podając współrzędne na naszym forum przyczynicie się do stworzenia pierwszego kompletnego wykazu współrzędnych stacji CNG w Polsce.
Współrzędne stacji można wpisać w wątku na forum lub przesłać bezpośrednio mailem na adres: biuro@cng.auto.pl
Więcej informacji oraz miejsce do podawania zapisanych współrzędnych:
http://cng.auto.pl/forum/viewtopic.php?t=521

---
Poszukujemy osób do pisania o CNG
Posiadasz samochód zasilany CNG? Interesujesz się tym paliwem? Zapraszamy do pisania publikacji na ten temat. Chętnie zamieścimy je na naszej stronie internetowej oraz jako wyróżnione wątki na forum. Bliższe informacje po kontakcie z zespołem redakcyjnym cng.auto.pl
Poszukujemy również osób gotowych wklejać na forum aktualności na temat CNG.
Osoby zainteresowane zamieszczaniem swoich publikacji prosimy o kontakt:
e-mail: biuro@cng.auto.pl
Tel. 790-533-121, 883 244 021

Napisano o CNG
---
samar.pl, 29.09.2010 | Fiat na salonie samochodowym Paryż 2010
http://www.samar.pl/index.html?__la=pl& … ;new=59794
---
Infobus.pl, 29.09.2010 | Oldenburg: Przetarg na 12 autobusów CNG
http://infobus.pl/text.php?id=35437&from=main
---
autoflesz.pl, 29.09.2010 | Benzyna drożeje - czy już nadszedl czas na sprężony gaz ziemny?
http://www.autoflesz.pl/artykuly/6078,B … iemny.html
---
wyborcza.biz, 23.09.2010 | Uruchomiono gazownię na włoclawskim wysypisku
http://cng.auto.pl/pl/component/content … metan.html
---
>> Outsourcing Magazine, 08.2010 | EKOTRANSPORT MIEJSKI - Polskie echa Zielonej Księgi <<
http://cng.auto.pl/pl/component/content … k-cng.html
---


Życzę miłej lektury powyższych informacji oraz zapraszam do odwiedzania portalu cng.auto.pl

Karol Wieczorek
cng.auto.pl