REKLAMA
LPG
05.08.2010

Adapter OBD - mediator

Łódzka firma KME uzupełnia swoją ofertę o zewnętrzny adapter OBD, przeznaczony do systemów wtrysku gazu Diego swojej produkcji. Ma on ułatwiać komunikację między sterownikiem instalacji LPG a oryginalnym komputerem silnika. Jest to krok pośredni na drodze do jednostki sterującej ze zintegrowaną obsługą OBD.
REKLAMA
Adapter OBDKMEAdapter OBD

Adapter komunikuje się z komputerem benzynowym poprzez interfejs diagnostyczny. Za jego pośrednictwem można odczytywać, z poziomu programu do kalibracji Diego, parametry i błędy oryginalnego ECU oraz kasować te ostatnie. Urządzenie stworzone przezfirmę KME pozwala także automatycznie dostrajać instalację gazową przy użyciu wartości korekt pobranych z układu OBD, choć ta ostatnia opcja dostępna jest jedynie w nowszych modelach sterownika G3 (co najmniej 3.0H). Adaptera można używać stale lub zamontować go tylko tymczasowo, dla uproszczenia procesu kalibracji. Potrafi on także pełnić funkcję skanera OBD.

Dzięki nowemu „pomocnikowi”, montażysta będzie mógł śledzić odczyty systemu diagnostyki pokładowej układu benzynowego i gazowego w sposób równoległy, co pomaga wprowadzać korekty i obserwować ich skutki z natychmiastowym efektem. Na dłuższą metę pozwala wychwytywać błędy montażu lub kalibracji poprzez obrazowanie „rozjeżdżania” się ustawień fabrycznych z wartościami instalacji LPG. Gdy rozbieżności przestaną się pojawiać, urządzenie można wyjąć spod maski i użyć w kolejnym pojeździe. Przy zamontowaniu na stałe, adapter umożliwia odnajdywanie ewentualnych usterek zasilania benzynowego bez konieczności szukania przyczyny zapalenia kontrolki check engine „po omacku”.

Produkt jest kompatybilny ze starszymi odmianami Diego - 1.4 i 1.5, jednakże w połączeniu z nimi pełni jedynie funkcję skanera, a więc służy jedynie odczytywaniu wartości i kasowaniu błędów. Pełną funkcjonalność uzyskuje się po zestawieniu z centralami sterującymi od wersji 3.0H wzwyż. Szczegółową listę obsługiwanych protokołów (m. in. KWP2000 i CAN w kilku odmianach) można znaleźć na stronie internetowej firmy KME.


Sprawdź! Zamów wycenę instalacji LPG do swojego samochodu


Newsletter


  • 7 tys. czytelników
  • Auta na LPG
  • Testy i relacje wideo
  • Nowości i porady

Robert Markowski
źródło: KMEgazeo.pl 2007-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.